“Çin barışçıl kalkınma yolunda sarsılmadan devam edecek”

2019-01-22 10:36:20 CRI

“Çin barışçıl kalkınma yolunda sarsılmadan devam edecek”

Çin'in barışçıl kalkınma yolunda sarsılmadan devam ederek, hiçbir zaman hegemonyacı ve yayılmacı faaliyetler uygulamayacağı belirtildi.


Çin'in BM Cenevre Ofisi Temsilci Yardımcısı ve Silahsızlanma Büyükelçisi Li Song dün, silahsızlanma görüşmeleriyle ilgili düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.


Li Song, yeni yüzyıla girildiğinde uluslararası durumlarda ve büyük ülkeler arasındaki ilişkilerde önemli değişiklikler yaşandığına ve insanlığın kader ortaklığının gün geçtikçe daha çok derinleştiğine dikkat çekti.


Toplu bir şekilde kalkınan yeni yükselen piyasaların ve gelişen ülkelerin, yeni küresel yönetişim düşüncesi oluşturulmasının yanı sıra, adil ve makul bir uluslararası düzen kurulması çağrısı yaptığını söyleyen Li, BM Genel Sekreteri Guterres'in söylediği gibi, çok taraflılığa en çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğinin altını çizdi.


Li, BM ülkelerinin küresel stratejik istikrarı korumasının yanı sıra, uluslararası silah kontrolü ve silahsızlanma süreçlerini ilerletmek için el ele vermesinin bu dönemde daha da önemli ve ivedi olduğunu vurguladı.


Çin'in barışçıl kalkınma yolunda sarsılmadan ilerleyeceğini, hiçbir zaman hegemonyacı ve yayılmacı faaliyetler uygulamayacağını ifade eden Li, bunun tarihte kanıtlandığını ve gelecekte de kanıtlanmaya devam edeceğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor