Çin ekonomisi yüzde 6,6 büyüdü

2019-01-21 20:35:03

2018 yılında Çin'in Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) yüzde 6,6 büyüyerek 90 trilyon yuana (yaklaşık 12 trilyon ABD doları) çıktı.


Çin Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe, ekonominin genel olarak istikrarlı seyrettiğini, büyüme eğiliminin korunduğunu belirtti.


Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün yayımlanan raporda, yıllık büyüme hızının daha evvel belirlenen yaklaşık yüzde 6,5 hedefine ulaştığına dikkat çekildi.


Rapora göre, Çin ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,8, ikinci çeyreğinde yüzde 6,7, üçüncü çeyrekte yüzde 6,5 ve son çeyrekte yüzde 6,4 oranında büyüdü, üç büyük endüstrinde farklı oranda büyüme gerçekleştirildi.


Ning Jizhe bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin ekonomisinin makul bir boyutta seyrettiğini ve makro ayarlama hedefine kolaylıkla ulaşılabileceğini belirtti.


Ning, Çin'in yüzde 6,6 büyüme hızıyla dünyada en büyük 5 ekonomi arasında ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, dünya ekonomisinde görülen artışın yüzde 30'unu Çin'in sağladığını vurguladı.


2018 yılında Çin'de mal fiyatı beklenenden düşük oranda yükselirken, tüketici fiyat endeksinde hafif artış görüldü. Rapora göre, 2018 yılında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,1 oranında arttı. Bu rakam öngörülen yüzde 3'ün altında kaldı.


Diğer yandan kent ve kasabalarda istihdam artmaya devam ediyor. Yeni istihdam bir hayli artışı gösterdi. 2018 yılında kent ve kasabalarda 13 milyon 600 bin kişi yeni istihdam edilirken, işsizlik oranı yüzde 5 seviyesinde tutuldu. Bu iki alanda da 2018 yılının başında belirlenen hedefe ulaşıldı.


Çin Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe, ekonomik yapının ayarlanarak güncellendiğini ve bu sayede kalkınma gücünün arttığını kaydetti.


Ning, “Nihai tüketimin, ekonomik büyümeye ne kadar katkı sağlayacağı en çok merak edilen konudur. 2018 yılında bu oran önceki yıla göre yüzde 18,6 oranında artarak yüzde 76,2'ye ulaştı. Yatırımın iç yapısı yenilendiği için sivil yatırım ve imalata yapılan yatırımda hızlı artış görüldü. Sanayinin yapısında yenileme çalışmaları devam ediyor. Hizmet sanayii 'stabilizatör' rolü oynuyor. Genel duruma bakıldığında, üçüncü sanayi gayri safi milli hasılanın yüzde 52,2'sini oluşturdu” dedi.


Son dönemde bazı uluslararası kuruluşlar küresel ekonomiye dair büyüme beklentilerini düşürmüştü. 2019 yılında Çin ekonomisinin geleceğine değinen Ning Jizhe, dünyada yaşanan büyük değişim ve Çin'in yeni durumunun önemli gelişme fırsatı getirdiğini ve Çin'in diğer ülkelerle işbirliği yapması, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç elde etmesi, küresel ekonomi yönetişimine katılması için daha büyük bir ufuk belirdiğini kaydetti.


Ning Jizhe'ye göre, Çin'in yaklaşık 1,4 milyar nüfusu, büyük potansiyele sahip pazarı, dünyada en büyük ve hızlı büyüyen orta sınıfı, Çin ekonomisinin istikrarlı ve devamlı büyümesine en güçlü desteği sağlıyor.


Ning Jizhe ayrıca, Çin'in makro ekonomi politikasında edindiği büyük esneklik ve tecrübelerin 2019 yılında Çin ekonomisi için ulumlu koşullar sağladığını ifade etti.


Ning, “Çin ekonomisi 2019 yılında daha karmaşık bir dış ortamla karşılaşacak. Uluslararası ortamda istikrarsızlık, belirsizlik, ticari korumacılık yayılırken, tek taraflı korumacılık ve popülizm daha hareketli hale geldi. Bunun yanı sıra, yurtiçindeki yapısal çelişkiler halen belirginleşmiş durumda. Biz bir yandan çelişki, zorluk, problem, meydan okumaları dikkate almalıyız, diğer yandan fırsatları da görmeliyiz. 2019 yılında, ülke ekonomisi krizin yanı sıra fırsat, istikrarın yanı sıra artışla da karşı karşıya bulunacak. Ekonominin makul kapsamda yürümesini, sürdürebilir ve sağlıklı büyümesini sağlayacak temel, koşul, güven ve yeteneğimiz var” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor