Madagaskar'ın yeni Cumhurbaşkanı Xi'nin özel elçisini kabul etti

2019-01-21 10:22:00 CRI

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina dün, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi He Wei ile görüştü.

Aynı zamanda Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten He görüşmede ilk olarak, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in tebrik ve selamlarını iletti.

He, Çin ile Madagaskar arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe dayandığını ve iki ülkenin, 1972 yılında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana daima yakın bir ilişki kurduğunu ifade etti.

Çin'in Madagaskar'ın yeni hükümetiyle sıkı işbirliği yaparak, Kuşak ve Yol inisiyatifini ülkenin öncelikli alanlarıyla birleştirmeyi temenni ettiğini kaydeden He, iki ülke arasında karşılıklı siyasi güveni artırmak, somut işbirliğini genişletmek ve kapsamlı işbirliği ile ortaklık ilişkilerini ilerletmek için çaba harcamaya hazır olduklarını vurguladı.

Andry Rajoelina ise, Madagaskar'ın Çin'le geleneksel dostluğa önem verdiğini vurgulayarak, ülkesinin ekonomik ve sosyal gelişimine verdiği değerli destekten ötürü Çin'e teşekkür ettiğini dile getirdi.

Xi tarafından ileri sürülen insanlığın kader ortaklığı düşüncesini takdirle değerlendirdiğini söyleyen Rajoelina, Çin ile özellikle elektrik ve enerji altyapısı, tarım, konut, eğitim ve sağlık gibi alanlarında işbirliğini güçlendirerek, ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kazanmaya hazır olduklarına işaret etti.

He, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak, Rajoelina'nın önceki gün Madagaskar'ın başkenti Antananarivo'da düzenlenen yemin törenine katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor