Yang Jiechi, Kamerun Cumhurbaşkanı'yla görüştü

2019-01-19 19:18:50

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya dün Yaounde kentinde Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi'yi kabul etti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi sıfatıyla Afrika ziyaretini sürdüren Yang Jiechi, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya'nın geçen yılki Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde Xi Jinping ile önemli mutabakata vardıklarına işaret ederek, ikili ilişkilerin yeni tarihi başlangıç noktasında önemli gelişme fırsatıyla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.


Yang Jiechi, Çin ve Kamerun'un çeşitli kademelerdeki temasları yoğunlaştırarak Kuşak ve Yol inşasını birlikte ilerletmeleri çağrısında bulundu.


Çin'in Kamerun'un kalkınmasına elinden gelen katkıyı sağlamaya hazır olduğuna dikkat çeken Yang, iki ülkenin temel çıkarlarını ilgilendiren konularda karşılıklı desteği sürdürmeleri, bölgesel ve küresel konularda koordinasyonu sağlamlaştırmaları gerektiğini ifade etti.


Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya görüşmede, Kamerun'un Çin ile ilişkilere büyük önem verdiğine dikkat çekti. Kuşak ve Yol girişimini takdirle değerlendirdiklerini ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesi altında Çin ile işbirliğini güçlendireceklerini söyleyen Yang Jiechi, özellikle Beijing Zirvesi'nde alınan kararları etkin şekilde hayata geçirmeye öncelik vereceklerini vurguladı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor