Cui Tiankai'den Çin-ABD ilişkilerini geliştirme çağrısı

2019-01-19 15:39:25

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin ve ABD'nin el ele vererek ikili ilişkileri geliştirmeye şu anda önceki dönemlere göre daha çok ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Cui Tiankai dün ABD'deki Carter Merkezi'nde Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin 40'ıncı yıldönümü nedeniyle düzenlenen seminere katılarak burada konuşma yaptı.

Büyükelçi Cui, reform ve dışa açılma politikasının ilk döneminde Çin'in eski liderlerinden Deng Xiaoping'in “düşünceyi özgürleştirme ve gerçeği olgularda arama” ilkesini ortaya koyduğunu hatırlatarak, bugün de Çin-ABD ilişkilerine aynı ilke ile yaklaşılabileceğini vurguladı.


Washington ile ikili ilişkilere dair bazı rasyonel olmayan kuşkular ve asılsız iddiaları da eleştiren Cui Tiankai, Çin'in ABD'nin siyasi ve ekonomik modelini taklit etmediği için Washington'ın son 40 yılda uyguladığı Çin politikasının başarısızlığa uğradığı yönündeki iddianın yanlış olduğunu söyledi. 40 yıl önce ortak çıkarlar ve sorumlulukların Çin ve ABD'yi bir araya getirdiğine işaret eden Büyükelçi, bugün iki ülkenin yine aynı ortak menfaatler ile sorumluluklar doğrultusunda birlikte hareket ettiklerini dile getirdi.


İkili ilişkilerde kazançlı tarafın daima Çin, zararlı tarafın ise ABD olduğu yönündeki iddiaya yanıt veren Büyükelçi Cui, iki ülkenin aslında ilişkileri hep çifte kazanç odaklı sürdürdüklerini, Asya-Pasifik bölgesi ve hatta tüm dünya ülkelerinin de bundan yarar gördüğünü kaydetti.


Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin söz konusu iddialardan etkilenmemesi gerektiğine dikkat çeken Cui Tiankai, iki ülkenin eş güdümü ve karşılıklı siyasi güven pekiştirerek, anlaşmazlıklara makul bir tutumla yaklaşmaları, böylece ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı ilerlemesini sağlamaları gerektiğini vurguladı.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor