Çin'den Pentagon'un raporuna sert tepki

2019-01-19 11:31:58

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yayımlanan füze savunma raporunda bahsedilen sözde “Çin tehdidine” dair ifadelere şiddetle karşı çıktıklarını açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında, Pentagon'un raporuna günümüzdeki küresel barış ve kalkınma temasına uymayan Soğuk Savaş zihniyetinin ve sıfır toplamlı oyun gibi çağ dışı anlayışların hâkim olduğunu söyledi. Sözcü, abartılmış jeopolitik zıtlaşmalar ve büyük güçlerin rekabeti gibi konulara yer verilen raporda, sözde “Çin tehdidinin” de abartılı şekilde ele alındığını ifade etti.

ABD'nin girişimlerinin yapıcı olmadığına işaret eden sözcü, “Bu adım, bölgesel barış ve güvenliği tehlikeye sokmanın yanı sıra, uluslararası nükleer silahsızlanma sürecini engelleyecek, silah yarışını tetikleyecek, küresel barış ve istikrarı baltalayacaktır.” dedi.

Sözcü, Çin'in daima ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik kavramını izlediğini, savunma niteliğinde ulusal savunma politikası uyguladığını dile getirdi.

Hua, Çin'in füzelerin yayılması sorununun siyasi ve diplomatik yollardan çözülmesi gerektiğinde ısrarcı olduğunu yineledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor