Çin: ABD, Çinli işletmelere yönelik saldırıları durdurmalı

2019-01-18 10:57:49 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD parlamentosundaki ilgili üyelere Çinli işletmelere yönelik temelsiz baskıları durdurması çağrısında bulundu.

ABD parlamentosundaki bazı üyeler, ABD yaptırım yasası ve ihracat kontrol yasa tasarısına aykırı olan Huawei ve ZTC dahil Çinli telekomünikasyon şirketlerinin yedek parça ihracatını durdurmaya yönelik yasa tasarısını sundu.

Buna değinen sözcü Hua, birkaç ABD'li senato üyesinin eylemlerinin, son derece kibirli ve bir o kadar güven yoksunu olduklarının yansıması olduğunu kaydetti. Sözcü Hua, tüm dünya ülkelerinin, ABD'nin Çinli yüksek teknoloji şirketlerini bastırmak ve engellemek amacıyla devlet enstrümanlarını kullanarak mümkün olan her şeyi yapma konusundaki gerçek niyetini açık bir şekilde gördüğünü ifade etti. Hua, hatta ABD'deki bazı şahsiyetlerin de ABD'nin adı geçen hareketinin özünü ve olası sonuçlarını kesin bir şekilde gösterdiğini vurguladı.

Sözcü Hua, Çin'in, ABD'nin sözde ihracatı kontrol altına alma önlemlerini kötüye kullanımına ve ABD'nin Çinli işletmelerin normal uluslararası ticareti ve işbirliğini gerçekleştirmesine müdahale etmesine karşı çıktığını ifade etti.

Sözcü Hua, ABD parlamentosundan ilgili üyelere Çinli işletmelere yönelik hiçbir dayanağı olmayan baskıları ve ilgili yasa tasarısını gözden geçirmeyi durdurması, Çin-ABD karşılıklı güvene ve işbirliğine yararlı olan işler yapması çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor