Xi Jinping'in özel elçisi, Mısır Cumhurbaşkanı ile görüştü

2019-01-17 11:50:47

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi ile dün Kahire'de görüştü.

Görüşmede Xi Jinping'in Mısırlı mevkidaşına selamlarını ileten Yang Jiechi, Çin ve Mısır liderlerinin önderliğinde iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde büyük gelişme kaydedildiğine dikkati çekti.

İki liderin vardığı mutabakatı uygulamak için Mısır'ı ziyaret ettiğini belirten Yang Jiechi, iki tarafın üst düzey temasları koruyarak karşılıklı siyasi güveni sürekli artıracağını ve çekirdek çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirini destekleyeceğini dile getirdi.

Yang, Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin ve Mısır'ın üretim kapasitesi gibi önemli alanlarda çok taraflı işbirliğini teşvik edeceğini ve iki ülkenin halklarına yarar sağlayacağını vurguladı.

Çin'in Mısır ile işbirliğini güçlendirmeyi beklediğini ifade eden Yang Jiechi, Çin'in Afrika ve Arap ülkeleriyle işbirliğini yeni bir seviyeye çıkaracaklarını belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Xi Jinping ile vardığı görüş birliğini hayata geçireceklerine işaret ederek, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini de güçlendireceklerini söyledi. El Sisi, Kuşak ve Yol inşasında yeni adımlar atarak çok taraflı mekanizmalar çerçevesinde koordinasyonu derinleştireceklerini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor