ABD'nin Çin ile ilgili savunma raporuna Beijing'den tepki

2019-01-16 19:49:14

Çin, ABD ordusunun Çin'in askerî gelişmesine rasyonel ve objektif bir tavırla yaklaşması, iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkileri somut adımlar atarak koruması gerektiğini açıkladı.

ABD Savunma İstihbarat Ajansı, kısa süre önce Çin'in küresel genişlemesinin ABD'nin savunması üzerindeki etkilerine dair bir rapor yayımladı. Raporda, Çin'in Taiwan'ı anavatana yeniden kazandırmayı askerî modernizasyon için en önemli motivasyon kaynağı olarak gördüğü iddia edildi. Raporda, Çin'in kara, hava, deniz, uzay ve bilişim alanlarında etkili çok güçlü bir ordu kurduğu, kendi iradesini bölgeye ve ötesine dayatabileceği de savunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, söz konusu raporun gerçekleri göz ardı ettiğini, Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun zihniyetine dayalı olduğunu söyledi. Sözcü, raporda Çin'in kalkınma yoluna ve savunma stratejisine dair asılsız ifadelerin yer aldığını dile getirdi.

Rapordaki mesnetsiz suçlamaların saçma ve aşırı derecede amatörce olduğuna dikkat çeken sözcü, “Çin ve ABD arasındaki askerî ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi, hem iki ülkeye hem de tüm dünyaya yararlı olacaktır. ABD ordusunun, Çin'in askerî gelişmesine objektif, rasyonel ve doğru bir şekilde yaklaşmasını, böylece iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkilerin genel durumunu somut adımlarla korumasını umuyoruz” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor