“Çin, Asya-Pasifik ekonomilerinin en önemli ticaret ortağı”

2019-01-16 19:27:53

İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Oxford Economics, Çin'in Asya-Pasifik ekonomilerinin en önemli ticaret ortağı olduğunu, bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da değişmeyeceğini açıkladı.

Oxford Economics tarafından dün yayımlanan rapora göre, Çin Dünya Ticaret Örgütü'ne katıldığı 2001 yılından bu yana Asya-Pasifik ekonomileriyle büyük ölçüde entegre olurken, coğrafi yakınlık nedeniyle bu ekonomilerin Çin'e yüksek derecede bağımlılığı bulunuyor.

Raporda, “Çin, birçok Asya-Pasifik ekonomisinin ihracatı için ilk destinasyon konumunda ve daha çarpıcı nokta ise Çin'in Asya-Pasifik ülkelerinin çoğunun en önemli ithalat kaynağı olması” ifadesi kullanıldı.

Çin'in önümüzdeki dönemde de bölge ülkelerinin ihracatları için en önemli destinasyon olmayı sürdüreceğine dikkat çekilen raporda, Asya'nın tedarik zincirine katılmanın ve Çin piyasasına açılmanın birçok bölge ülkesi için hayati önemde olduğu ifade edildi.

Söz konusu raporda, ayrıca Şili, Brezilya, Suudi Arabistan ve Rusya gibi yeni yükselen ekonomilerin de Çin ile ticari bağlarının günden güne yoğunlaştığının, bu ülkelerin Çin ile olan ihracat yoğunluğunun artma hızının bazı Asya-Pasifik ülkelerini geride bıraktığının altı çizildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor