Li Keqiang, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü

2019-01-15 19:32:32 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün başkent Beijing'de Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir araya geldi.

Li Keqiang, Çin'in Finlandiya ile ortaklaşa çaba harcayarak ikili ilişkilere dinamizm katmaya, taşımacılık, hizmet sektörü ve teknoloji alanlarındaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi. Başbakan Li, görüşmede iki ülke arasında iklim değişikliğiyle mücadele, yeşil kalkınma ve temiz enerji gibi alanlardaki işbirliğinin güçlenmesini arzuladıklarını ifade etti.

Li, Çin'in Çin-AB Liderler Zirvesi'nin yeni toplantısının düzenlenmesiyle kıta ile işbirliğini yeni bir seviyeye taşımayı istediğinin de altını çizdi.

Finlandiya'nın bu yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlatan Başbakan Li, Helsinki yönetiminin, Çin-Avrupa ilişkilerinin ilerletilmesine, AB'nin dayanışma ve refahının güçlendirilmesine büyük katkılarda bulunmasını beklediklerini dile getirdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, görüşmede iki ülkeden işletmeler, özellikle KOBİ'ler arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi istediklerini ifade etti.

Niinistö, Çin ile iklim değişikliği, teknolojik inovasyon ve temiz enerji gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye, çok taraflı ticaret sistemini ortaklaşa korumaya hazır olduklarını belirtti.

Niinistö, Çin ziyareti kapsamında bugün Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu ile de bir araya geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor