Espinosa: Çin, BM'nin önemli bir ortağı

2019-01-15 19:06:02 CRI

73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Maria Fernanda Espinosa, Çin'in örgütün çok önemli bir ortağı olduğunu söyledi.

Çin medyasına yaptığı açıklamada, Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki katkılarından övgüyle söz eden Espinosa, "Çin, iklim değişikliğiyle mücadele için büyük çaba gösterdi ve çok kesin taahhütlerde bulundu" dedi. Espinosa, Çin hükümetinin ülkedeki enerji yapısını değiştirerek, yenilenebilir enerji alanına yatırım yapmasını da takdirle değerlendirdi.

Çin'in 700 milyondan fazla kişiyi yoksulluktan kurtardığına dikkat çeken Espinosa, "Bu, gerçekten çok büyük bir başarı. Çin, BM 2030 Gündemi'ne ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasındaki baskın gücü oluşturuyor " ifadesini kullandı.

Espinosa, uluslararası toplumun önemli bir üyesi olarak Çin'in, gelecekte uluslararası meselelerde daha büyük bir rol oynamasını umduğunu belirtti.

Çin ile ABD arasındaki ilişkilere de değinen Espinosa, iki ülkenin uyumlu ilişkileri sürdürerek dünya halklarına fayda getirmesini dilediğini söyleyen Espinosa, “İşbirliği, Çin ile ABD arasındaki ilişkileri ilerletecek ve güçlendirecek en iyi yol” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor