Çin: 2019'da ekonomi çalışmaları istikrarlı şekilde yürütülecek

2019-01-15 16:34:37 CRI

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, 2019 yılında iç tüketimin artırılarak, dış ticaret ve dış yatırım çalışmalarının istikrarlı şekilde yürütüleceğini söyledi.

Zhong Shan, kısa süre önce başkent Beijing'de yaptığı açıklamada, 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın başarıyla düzenlenmesi için mevcut tüm olanakları kullanacaklarına işaret ederek, Çin-ABD ticari sürtüşmesinin yanı sıra, serbest ticaret bölgeleri ve serbest ticaret limanlarının inşası gibi konulara öncelik vereceklerini, böylece ticaretin yüksek kaliteli şekilde gelişmesini sağlayacaklarını açıkladı.

2018 yılında Çin'de mal tüketiminin yüzde 9,1 oranında artarak 38 trilyon yuana ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ticaret Bakanı Zhong Shan, konuyla ilgili olarak, dev piyasa potansiyelinin Çin'in en büyük avantajlarından biri olduğuna dikkat çekerek, bakanlığın önümüzdeki günlerde arz yönlü reformları derinleştirmek çabalarını artıracağını kaydetti.

Öte yandan, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Lian Weiliang, dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin hükümetinin 2019'da yatırımların ekonominin gelişmesindeki kritik rolünü güçlendireceğini belirtti.

Yatırım çalışmalarının isabetli ve etkili şekilde yürütüleceğinin altını çizen Lian, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve 5G gibi konularda da güçlü adımlar atacaklarını ifade etti.

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Xu Hongcai da dün basına verdiği demeçte, Çin'in 2019 yılında aktif maliye politikası izleyeceğini, yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle kaliteli kalkınmanın gerçekleştirileceğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor