Çin ve BAE terörle mücadele işbirliğini sürdürecek

2019-01-15 10:28:06

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan'la bir araya geldi.

Yang Jiechi görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BAE Devlet Başkanı Halife bin Zayid el-Nehyan'a ve BAE Veliaht Prensi'ne selamlarını ileterek, ziyaret amacının geçen yıl Xi Jinping ve Veliaht Prens arasında varılan mutabakatı yerine getirmek olduğunu ifade etti.

BAE'yle karşılıklı üst düzey temasları sürdürmeye ve Çin-BAE ilişkilerini sıkılaştırmaya hazır olduklarını dile getiren Yang Jiechi, iki tarafın Kuşak ve Yol çerçevesinde yürütülen önemli projelerdeki işbirliğinde ilerleme kaydettiğini hatırlattı. İlgili işbirliği projelerinden daha fazla kazanç elde etmek ve iki ülkenin halklarına fayda getirmek için BAE ile eş güdümü devam ettireceklerini dile getiren Yang, BAE'yle terörle mücadele işbirliğini artırmak ile iki tarafın ortak çıkarlarını korumak istediklerini belirtti.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nehyan, Kuşak ve Yol fırsatını değerlendirerek Çin ile çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştireceklerini vurguladı.

Uluslararası meselelerle alakalı temasları da artıracaklarını ifade eden Veliaht Prens, iki ülke arasındaki ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine yükseltmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

El-Nahyan ayrıca, Çin'in terörle mücadele ve istikrarı koruma konusunda aldığı tedbirleri takdirle değerlendirdiklerini ve iki tarafın terörle mücadele işbirliğini artırmasının bölgesel güvenliğe ve istikrara fayda getireceğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor