Çin ile Finlandiya ikili ilişkileri geliştirecek

2019-01-14 21:21:48

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ülkesini ziyaret eden Fin mevkidaşı Niinistö arasındaki görüşmede, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılması üzerinde mutabık kalındı.

Xi Jinping, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bugün başkent Beijing'de bir araya geldi.

Kuşak ve Yol'un inşasına verdiği desteklerden dolayı Finlandiya'ya teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin-Avrupa yük treni seferlerinden faydalanarak Finlandiya ile ticari işbirliğini pekiştirmeye ve üçüncü ülkelerdeki işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti. Xi, Finlandiya ile Asya ile Avrupa arasındaki bağlanırlığı pekiştirmek, kültürel temasları sağlamlaştırmak ve kış sporları alanındaki işbirliğini ilerletmek için çalışacaklarını ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede ayrıca Finlandiya ile küresel yönetişim, açık dünya ekonomisinin oluşturulması, çok taraflı serbest ticaret sisteminin kurulması ve Paris İklim Anlaşması'nın hayata geçirilmesi, güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir küresel ekonomik gelişme sağlanması konularında da işbirliğini yoğunlaştıracaklarını dile getirdi.

Çin'in Finlandiya ile Arktik Konseyi çerçevesindeki ilişkilerini de güçlendirmeyi istediğine dikkat çeken Xi Jinping, Avrupa'nın entegrasyonuna destek verdiklerini ifade etti. Xi, Kuzey Avrupa ülkeleriyle işbirliğini de yeni bir düzeye taşıyacaklarını vurguladı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö de görüşmede, Çin tarafıyla el ele vererek, ticaret, inovasyon, çevre koruma, turizm, kış sporları ve kültür gibi alanlardaki temasları yoğunlaştıracaklarını belirtti.

Ülkesinin bu yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstleneceğine dikkat çeken Niinistö, bu dönemde AB ile Çin arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesine katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Görüşmenin ardından ülkeleri arasındaki farklı alanları kapsayan çok sayıda işbirliği belgesinin imzasına tanıklık eden iki lider, 2019 Çin-Finlandiya Kış Sporları Yılı'nın açılış törenine de katıldı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor