Çin: Taiwan ile askerî ilişki kurulmasına karşıyız

2019-01-14 18:34:26 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, herhangi bir ülkenin Taiwan ile silah satışı dâhil herhangi bir şekilde askerî ilişki kurmasına kesinlikle karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD hükümeti, bazı askerî sanayi şirketlerinin Taiwan'ın denizaltı projesine teknoloji transfer etmelerine onay verdi. ABD'nin yanı sıra AB ülkeleri, Japonya ve Hindistan'da faaliyet gösteren çok sayıda şirketin söz konusu projeye ilgi duyduğu bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Çin'in konuyla ilgili tutumunu açıkladı.

Herhangi bir ülkenin Çin'in Taiwan Adası ile askerî ilişki kurmasına kesinlikle karşı çıktıklarına işaret eden sözcü, bu tutumun öteden beri değişmediğini ve net olduğunu açıkladı. ABD'nin ve ilgili ülkelerin konunun hassasiyetini kavramaları gerektiğine vurgu yapan Çinli sözcü, “Söz konusu ülkeler, Tek Çin politikasında ısrar ederek, ilgili şirketlerin Taiwan Adası'ndaki denizaltı projesine katılmalarına müsaade etmemeli, Taiwan ile her tür askerî ilişkiye son vermeli ve Taiwan ile ilgili meselelere dikkatle yaklaşmalı, böylece Çin ile ikili ilişkilerine ve Taiwan Boğazı'ndaki istikrara zarar vermemelidir.” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor