Ekonomistler, Çin ekonomisinin gidişatı konusunda iyimser

2019-01-14 10:13:09

Ekonomistler, Çin ekonomisinin gidişatı konusunda iyimser

Ekonomistler, hükümetin uygulama kararı aldığı bir dizi mali politika sayesinde Çin ekonomisinin 2019 yılında istikrarını koruyacağını belirtiyor.

Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisi Sheng Songcheng, Securities Daily gazetesine yaptığı açıklamada, “Politikalar uygulanmaya başladıktan sonra Çin ekonomisine etki etmesi zaman alıyor.” dedi.

Sheng, ekonominin 2019'un ilk çeyreğinde istikrar kazanacağını ve yılın ikinci yarısında da ısınma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Çin'in gayrisafi yurt içi hasılası geçen yılın ilk 3 çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,7 büyüdü. Bu oran, hükümetin yıllık yüzde 6,5'lik büyüme hedefini geçti.

Sheng, ayrıca yatırım altyapısının iyileştirilmesi, sanayide dönüşümün hızlandırılması ve hizmet sektöründe tüketimin artması sayesinde M2 para arzındaki büyümenin 2019'da tekrar yükseleceğini de sözlerine ekledi.

PBOC verilerine göre M2 artışı Kasım 2018'in sonu itibarıyla önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 seviyesini yakalayarak 181,32 trilyon yuanı buldu.

Devlet Bilgi Merkezi'nden Ekonomist Zhu Baoliang, Çin ekonomisinin yapısı, kalitesi ve veriminde ilerleme görüldüğünü, finansal risklerin de kısmen giderildiğini ifade etti.

Bazı uzmanlar ise Çin'in istikrarlı ekonomik büyümeyi korumak için vergileri düşürme, bütçe açığını genişletme gibi önlemler alabileceğini düşünüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor