Chang'e-4'nün ilk görevini tamamlamasına kutlama

2019-01-11 20:48:01 CRI

ÇKP Merkez Komitesi, Devlet Konseyi ve Merkezi Askeri Komisyonu, Ay'ın yerküreden görülmeyen karanlık yüzüne ilk yumuşak inişi gerçekleştiren keşif aracı Chang'e-4'ün ilk görevini tamamen başarılı şekilde yerine getirmesi dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajda, Chang'e-4'ün görevlerini başarıyla tamamlamasından dolayı Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi, Devlet Konseyi ve Merkezi Askeri Komisyonu'nun, bu görevde emeği geçen tüm çalışanlara içten tebriklerini sunduğu ifade edildi.

Uzayın barışçı yollarla kullanılmasının tüm insanlığın ortak hayali olduğu kaydedilen mesajda, Chang'e-4'nün ilk görevini tamamlamasının yeni bir başlangıç noktası olarak görülmesi gerektiği vurgulandı.

Mesajda, Chang'e-4'ün görevlerinin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte Ay Keşif Projesi'nin 4. Aşaması ile uzay keşfi projesinin perdesinin tümüyle açılacağına ve gelecekte daha çetin görevler ile eşi görülmemiş sınamalarla karşı karşıya kalınacağına dikkat çekildi.

8 Aralık 2018'de Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderilen Chang'e-4 keşif aracı, 3 Ocak 2019'da Ayın yeryüzünden görünmeyen karanlık yüzüne yumuşak iniş yapmıştı.

Çin efsanesindeki ay tanrıçasının ismini taşıyan ve 2004 yılında başlatılan "Chang'e Ay Keşif Programı", ayın yörüngesinde dönme, aya inme ve dünyaya örnekler getirme gibi misyonları içeriyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor