“Çin-Almanya işbirliğine zarar verilmemeli”

2019-01-11 20:26:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin ve Almanya arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğine objektif yaklaşılması ve ikili işbirliğine zarar verilmemesi gerektiğini söyledi.

Sözcü Lu Kang, günlük olağan basın toplantısında, Alman Sanayi Birliği tarafından dün yayınlanan bir raporda, Çin'in piyasayı Alman şirketlere açmayı reddetmekle suçlanması ve AB'ye Çin'e sert politika uygulama çağrısında bulunulmasına ilişkin açıklamalar yaptı.

Sözcü Lu, Çin ile Almanya arasındaki ticari işbirliği ve şirketler arasındaki karşılıklı yatrımın, piyasa katılımcılarının gönüllü ticaret faaliyetlerinin sonucu olduğunu ve karşılıklı yarara dayandığını kaydetti.

Lu, “Açıkçası bu tür iddialar hiç yeni değil. Bu ve benzeri soruları tekrar tekrar yanıtlamak, Çin'de reform ve dışa açılma sürecinde kazanılan başarıların tanıtılması için daha fazla fırsat yaratıyor. ” ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili bazı son verileri de açıklayan Lu, Dünya Bankası tarafından yayınlan 2019 Ticari Ortam Raporu'nda, Çin'in küresel ticari ortam sıralamasının 2017 yılına göre 32 basamak yükseldiğine ve şu an dünyanın 46. sırasında bulunduğuna dikkat çekti.

Lu, Çin-Almanya ticari ilişkisi açısından, Çin tarafından yapılan istatistiklere göre, Alman şirketlerin geçen yılın ilk 11 ayında Çin'deki yatırımlarının 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 86 arttığını açıkladı.

Sözcü, “Eğer raporda ifade edildiği gibi, Çin piyasasını yeterince açmıyorsa, Alman şirketler de dahil bu kadar fazla yabancı şirket Çin'de nasıl yatırım yapabildi?” diye konuştu.

Reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yılda Çin'in piyasayı genişletme konusunda kaydettiği ilerlemelerin herkesçe görüldüğüne işaret eden Lu, Çin'in dışa açılmayı genişletmeye ve yabancı sermayenin piyasaya giriş kısıtlamalarını gevşetmeye devam edeceğini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor