“Hukukun üstünlüğüne çifte standart uygulanması saygısızlıktır”

2019-01-11 19:01:35 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, hukukun üstünlüğüne çifte standart uygulanmasının hukukun üstünlüğüne saygısızlık olduğunu söyledi.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, Kanada'nın başka bir ülkenin talebi doğrultusunda Çin vatandaşlarını gözaltına aldığına, aslında kendilerinin de bu kişilerin ülkenin yasalarına karşı gelmediklerini itiraf ettiklerine, fakat Kanada'nın Çin'in ulusal güvenliğini zedelediklerinden şüphelenilen iki Kanada vatandaşını alıkoyan Çin'i küstahça suçladığına dikkat çekti.

Sözcü, Çin'in Kanada Büyükelçisi Lu Shaye'nin kısa bir süre önce Kanada basınında yayımlanan yazısına ilişkin değerlendirme bulundu. Lu Kang konuyla ilgili olarak, “Kanada'nın bazı basın kuruluşlarında dün, Büyükelçi Lu'nun yazısında Çin tarafının iki Kanada vatandaşını göz altına almasının, Meng olayına yapılan bir misilleme olduğunu söylediği iddia edildi. Bu haberi yapan basın kuruluşu lütfen Büyükelçi Lu Shaye'nin yazısını iyice okusun. Lu yazısında misilleme gibi bir kelime kullanmadı. Doğru, Büyükelçi Lu Shaye, Meng olayını iki Kanadalı'nın alıkoyulmasıyla mukayese etti ama Büyükelçi aslında, Kanada'da "hukukun üstünlüğü" kavramını manipüle eden bazı insanların ikiyüzlülüğünü karşılaştırdı.” ifadesini kullandı.

Lu Kang ayrıca, Kanada'nın açık bir şekilde hukukun üstünlüğüne çifte standart uyguladığını ve bunun hukukun üstünlüğüne saygısızlık olduğunu dile getirdi.

Çin'in Kanada Büyükelçisi Lu Shaye'nin, Huawei'nin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou'nun göz altına alınmasının ardından iki Kanadalı'nın Çin tarafından alıkoyulmasıyla ilgili karşılaştırma yaptığı yazısı, kısa bir süre önce Kanada basınında yayımlanmıştı. Lu'nun bu yazısı ülkede bazı tartışmalara yol açmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor