Çin-ABD ilişkilerinin 40. yıldönümü kutlandı

2019-01-10 20:36:02 CRI

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü vesilesiyle Beijing'de bir resepsiyon düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, resepsiyonda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, son 40 yılda büyük zorluklara rağmen ikili ilişkilerde önemli başarılar kazanıldığına işaret eden Wang Qishan, ikili ilişkilerin iki ülke halklarına büyük yarar getirdiği gibi, dünyada barış, istikrar ve refah sağlanmasını da ilerlettiğini belirtti.

İki ülke liderlerinin ilişkilerin daha da gelişmesi için yön belirlediğine dikkat çeken Wang, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının asıl amacının daima hatırlanması ve koordinasyona, işbirliğine ve istikrara dayalı temel ilkenin izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Wang, iki tarafın Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiri ile iki ülke liderlerinin sağladığı fikir birliği doğrultusunda, birbirinin egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermesinin yanı sıra, anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla uygun bir şekilde çözmesinin önemini vurguladı.

Wang, Çin ile ABD arasındaki somut işbirliğinin derinleştirilmesini ve halklar arasındaki temas ile işbirliğinin ilerletilmesini arzuladığını aktardı.

Bu yılın Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang, Çin'in kapısını dışarıya daha da açacağını ve başta ABD olmak üzere diğer dünya ülkelerinin kesinlikle Çin'in kalkınmasından daha fazla yarar göreceğini vurguladı.

ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Branstad'ın da aralarında bulunduğu 300 kişinin resepsiyona katıldığı öğrenildi.

   



Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor