Chang'e-4'ün Ay keşfinde Çin-ABD işbirliği

2019-01-10 18:49:25 CRI

Çin'in Chang'e-4 keşif aracının Ay'da yürüttüğü görev kapsamında ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile işbirliği gerçekleştirildiği açıklandı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından yapılan açıklamada, Çinli bilim insanlarının Chang'e-4'ün fırlatılmasından önce, NASA'nın Ay keşfi uydusu LRO'nun ekibiyle sıkı temaslarda bulunduğu belirtildi. Açıklamada, CNSA ile NASA arasında Chang'e-4'ün Ay yüzeyine inişinin Ay yörüngesinde bulunan LRO aracılığıyla gözlemlenmesi konusunda anlaşma sağlandığı vurgulandı.

İdareden edinilen bilgiye göre, NASA, CNSA ile LRO'nun yörüngesine ilişkin verileri paylaşırken, CNSA da LRO'ya Chang'e-4'ün iniş zamanı ve yeri hakkında bilgi verdi.

İdarenin açıklamasında ayrıca, CNSA'nın uzayın gizemlerini keşfetmek amacıyla, diğer ülkelerin resmi uzay ajansları ve uzay bilimleri araştırma kurumlarının yanı sıra uzay meraklıları ile birlikte çalışmaya hazır olduğu belirtildi.

Öte yandan, Chang'e-4'ün Ay keşfi görevinde ABD'nin yanı sıra, Almanya, İsveç, Hollanda, Rusya, Arjantin, Suudi Arabistan ve Avrupa Uzay Ajansı'yla da işbirliği yapılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor