“Çin, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasında önemli rol oynuyor”

2019-01-10 17:26:42 CRI

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecinde olumlu ve önemli rol oynadığını söyledi.

Güney Kore (KC) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda yeni yıl için bir basın toplantısı düzenledi. Moon toplantıda yaptığı açıklamada, Çin'in yarımadanın güney ve kuzey tarafları arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımadada barış ile istikrar sağlanmasında daima olumlu rol oynadığına dikkat çekti.

Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında ikinci görüşmenin kısa bir süre içinde düzenlenmesini beklediğini belirten Moon, Kim'in Trump ile görüştükten sonra Seul'ü ziyaret etmesini temenni ettiğini dile getirdi.

ABD ve Kuzey Kore arasında yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda yapılan görüşmelerde somut tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Moon, söz konusu görüşmelerde şu an yaşanan en önemli zorluğun karşılıklı güven eksikliği olduğuna işaret etti.

Moon, Kim'in yeni yıl konuşmasında, Kaesong Sanayi Bölgesi ile Kumgang Dağı'ndaki yürütülen turizm gibi işbirliği projelerinin ön şartsız yeniden başlatılmasını istediğini belirtmesi konusunda ise, Kim'in önerini olumlu karşıladığını ve işbirliğinin güçlendirilmesinin iki tarafın da yararına olacağını düşündüğünü söyledi.

Moon Jae-in son olarak, başta ABD olmak üzere uluslararası toplumla işbirliğini sürdürerek, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlar gibi sorunları çözmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor