Haber Analiz: Güzel sonuçlar için Çin ile ABD'nin ortak çabası gerekli

2019-01-10 16:53:34

Makro açıdan bakıldığında, geçen yılın ekim ayından itibaren Amerikan borsalarında sürekli düşüş görülürken, ülkenin ticaret açığı kasım ayında 50,5 milyar dolara ulaşarak son altı yılın aylık bazdaki en yüksek seviyesine çıktı. Öte yandan, geçen aralık ayında ABD'de Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) son iki senenin en düşük seviyesinde kaydedildi. Çin'de PMI ise geçen ay yüzde 50'nin altına düştü.

İşletmelerin durumu açısından bakıldığında ise Çin ve ABD arasında süren ticaret savaşından dolayı ABD'li General Motors geçen yılın kasım ayında dünya genelindeki yedi fabrikasını kapattığını açıkladı. Apple'ın piyasa değerinde de son üç ayda 400 milyar dolarlık kayıp yaşandı.

Bununla birlikte, Birinci Çin Uluslararsı İthalat Fuarı'na katılan ABD'li işletmelerin sayısı 180'i bulurken, bu sayı fuara katılan Japon işletmelerin sayısının sadece üçte birine tekabül etti. Las Vegas Uluslararası Elektronik Fuarı'na katılan Çinli işletmelerin sayısı da geçen yıla göre yüzde 20 oranında azaldı.

Dünya ekonomisi açısından değerlendirildiğinde de 2018 yılında toplam küresel mal ticareti hacminin yüzde 0,3 oranında düşebileceği belirtiliyor. Dünya Bankası, geçtiğimiz günlerde 2019 ve 2020 yıllarına dair küresel ekonomik büyüme beklentilerini geçen hazirandaki oranlara göre 0,1 puan düşürerek, sırasıyla yüzde 2,9 ve yüzde 2,8 olarak güncelledi.

New York Times'te yer alan bir değerlendirmede de ticaret savaşı nedeniyle finans piyasalarının ödeyeceği bedelin “oldukça endişe verici” olacağı belirtildi.

Şu çok açık ki, ticaret müzakerelerinde bir anlaşmaya varılması, sadece Çin ile ABD'nin arzusu değil, tüm dünyanın ortak beklentisi.

İki ülke liderlerinin vardığı fikir birliği doğrultusunda tarafların 90 gün içinde istişarelerde bulunması bekleniyor. Şu an, 40 gün artık geride kaldı.

Dolayısıyla Çin ile ABD, eğer bir anlaşmaya imza atmak ve iyi neticeler elde etmek istiyorsa çok kısa bir sürede zorlu görevleri yerine getirmeli. Beijing'de yapılan son müzakerelerde iki taraf da ticaret konusundaki yakın temasları sürdürme kararlılığını ortaya koydu. Bu, hiç şüphesiz iyi bir başlangıç sayılabilir.

Çin ile ABD arasında yaşanan ticari ihtilafların karmaşık yapısında, ticaret savaşının karşılık vermeye zorlanan tarafı olarak Çin, mevcut anlaşmazlıkları çözmek için büyük bir içtenlik göstererek elinden geleni yaptı. Fakat nihai bir anlaşmaya varılması için iki tarafın ortak çabası gerekiyor.

Çin ekonomisi, geçen dokuz aylık süreçte direnci ve dev piyasasıyla ticari sürtüşme sınavını geçti.

Tesla'nin ABD dışında yer alan ilk “süper fabrikası” bu hafta Shanghai kentinde kuruldu. Bu da Çin piyasasının cazibesini yine kanıtlamış oldu. Kendi işlerini kararlılıkla yapmak, reform ve dışa açılma uygulamalarını daha etkili ve yüksek seviyede ilerletmek, artık Çin'in bir sloganı değil, dışarıdan bakanların inanmakta zorlandığı bir “hareket gücü” hâline geldi.

(Yazar: Sheng Yuhong)  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor