Haber Analiz: Güzel sonuçlar için Çin ile ABD'nin ortak çabası gerekli

2019-01-10 16:53:34

Çin ile ABD arasındaki ticari ihtilafların giderilmesini öngören bakan yardımcısı düzeyindeki müzakereler dün başkent Beijing'de tamamlandı.

Çin ile ABD devlet başkanları arasında geçen aralık ayında G20 Arjantin Zirvesi'ndeki görüşmede varılan uzlaşılar kapsamında yer alan ticaret müzakereleri, aynı zamanda o tarihten sonra iki ülke temsilcilerinin gerçekleştirdiği ilk yüz yüze temas oldu.

Müzakerelerde, her iki tarafı ilgilendiren ticari ve yapısal sorunlar üzerinde geniş, kapsamlı ve ayrıntılı görüş alışverişinde bulunuldu. Öngörülen süreden bir gün uzun süren müzakerelerde taraflar arasındaki anlayış pekiştirildi, iki tarafın birbirlerinin endişelerini gidermeleri için zemin oluşturuldu.

Son temaslardan elde edilen sonuçlara bakıldığında, Çin ile ABD'nin ticaret konusunda bazı fikir birliklerine vardığı görülüyor. Örneğin, Çin'in ABD'den tarımsal ürünler ve enerji ürünleri ithalatını artırması, Çinli tüketicilerin daha kaliteli bir yaşam için duydukları ihtiyaçları gidermenin yanı sıra, ülkenin yüksek kaliteli ekonomik gelişmesini de hızlandıracak.

Edinilen bilgilere göre ABD, müzakerelerde somut talepler ortaya koyarak, Çin tarafının ABD menşeli ürünlerin ithalatıyla ilgili spesifik bir tarih vermesini istedi. Ancak, objektif bir şekilde bakıldığında, ABD menşeli ürünlerin Çin piyasasından ne kadar pay alacağı, bu ürünlerin Çinli tüketicilerin ihtiyaçlarına yanıt verip veremeyeceklerine bağlı.

Bunun yanı sıra, ABD tarafı müzakerelerde bazı “yapısal sorunları” da masaya getirdi. Çin'in devlet sistemi, ulusal güvenliği ve siyasi ideolojisiyle ilgili bu mevzulardan bazılarının Çin tarafından kabul edilmesi mümkün görünmüyor. Ancak, bazı meseleler ise Çin'de reform ve dışa açılmanın kapsamlı şekilde derinleştirilmesiyle de aynı yönde oldukları için artık çözülmüş ya da bunlara dair çözüm sürecine girilmiş durumda. Fikri mülkiyet haklarının korunması hususu bunun örneklerinden biri. İnovasyona dayalı kalkınmayı hızlandırmaya çalışan Çin'in, fikri mülkiyet haklarını koruma çalışmalarını da yoğunlaştırması gerekiyor. Nitekim Çin'in en üst yasama organınca incelenmekte olan Patent Yasası Değişiklik Tasarısı'na ilk kez dâhil edilen “cezai tazminat” sistemi de esas olarak fikri mülkiyet haklarını ihlal edenlere ağır cezalar verilmesini öngörüyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, daha önce reformun kapsamlı şekilde derinleştirilmesiyle ilgili şu benzetmeyi yapmıştı: “Tekne, bir nehrin ortasında daha büyük dalgalarla karşılaşır. İnsan, bir dağa tırmanırken yolun ortasında daha sarp kayalıklara rastlar, ilerlemesi git gide zorlaşır, ancak durması mümkün değildir.”

Bu nedenle, Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlıklar olmasa da fikri mülkiyet hakları, teknolojik işbirliği, piyasaya giriş, ticarette korumacılık gibi noktalar, Çin'in yüksek kaliteli kalkınma aşamasında muhakkak çözmesi gereken meseleler. Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakereleri de netice itibarı ile Çin'de reform ve dışa açılma uygulamalarının istikametiyle uyum gösteriyor.

Çin ile ABD arasındaki ticari ihtilafların tırmandığı dokuz aylık sürecin ardından iki taraf bakan yardımcısı düzeyindeki müzakerelerden olumlu neticeler aldı. Buna yol açan önemli bir neden de ticaret savaşının sadece iki tarafın değil, tüm dünyanın canını yakıyor olması.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor