İpek Yolu konuklarından Çin'in demiryolu teknolojisine övgüler

2019-01-10 16:15:17

“İpek Yolu'nda Çin” etkinliğinin konukları, 7 Ocak'ta Çin Demiryolu Sinyal ve Haberleşme Şirketi'ni ziyaret ederek ülkenin demiryolu teknolojisi ile ilgili son gelişmeleri öğrendi.

Çin Medya Grubu ve Çin'in ilgili ülkelerdeki büyükelçilikleri ile başkonsoloslukları tarafından ortaklaşa organize edilen 7. “İpek Yolu'nda Çin” etkinliği 7 Ocak'ta başladı. Etkinliğe Türkiye, Mısır, Afganistan ve Pakistan gibi kadim İpek Yolu güzergâhında bulunan ülkelerden gelen medya ve kültür alanlarının ünlü isimleri katıldı.

Yabancı konuklar, Çin Demiryolu Sinyal ve Haberleşme Şirketi'nde Çin'in hızlı tren teknolojisi, kentsel demiryolu altyapısı ve şehirler arası demiryolu kontrol sistemi gibi konulardaki en yeni araştırma bulguları hakkında bilgi aldı, hızlı tren simülatörünü denedi.

Pakistan'da yayın yapan FM 98 Çin-Pakistan Dostluk Radyosu'nun sunucusu Tassawar Zaman Babar, CRI muhabirine verdiği mülakatta, Çin'in reform ve dışa açılma sürecinde kalkınmayı gerçekleştirirken bölgesel işbirliğini pekiştirmek için de kendi başarılı deneyimlerini başka ülkelerle paylaşmaya çalıştığını söyledi. Çin'in demiryolu inşası bakımından Pakistan'a da büyük yardım sağladığını ifade eden Babar, iki ülke arasındaki işbirliğinin gelecekte daha da genişlemesini umduğunu söyledi.

Afgan Orband Weekly gazetesinin genel yayın yönetmeni Abdul Matin Amiri, demiryolu inşasının çok önemli bir alan olduğunu belirtti. Amiri, Çin'in bu alandaki teknolojik reform, yenilik ve neticelerine bakarak Afganistan ile demiryolu işbirliğine güvenle bakabildiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor