İpek Yolu heyeti Çin'in başkentinde

2019-01-10 16:14:50

“İpek Yolu'nda Çin” etkinliğinin konukları, 8 Ocak'ta başkent Beijing'in ünlü mekânlarını ziyaret ederek, Çin'in geleneksel tarihi, kültürü ile sosyal ve ekonomik kalkınması hakkında bilgi aldı.


“İpek Yolu'nda Çin” etkinliğinin 7'incisi kapsamında Türkiye, Mısır, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerden gelen 12 konuk Yasak Şehir Müzesi ve Çin Ulusal Müzesi'ni ziyaret etti.  


Afganistan'ın Orband Weekly gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdul Matin Amiri, Çin Uluslararası Radyosu muhabiri ile geziye dair izlenimlerini paylaştı.


Amiri, dünyanın en büyük imparatorluk sarayı Yasak Şehir'e hayran kaldığını, müzenin geliştirdiği kültürel inovasyon ürünlerinin ilgisini çektiğini söyledi. Söz konusu ürünlerin tarihi ve çağdaş unsurları bir araya getirdiğine işaret eden Amiri, böylece Çin'in antik kültürüne yeniden can verildiğini, bu tür ürünler sayesinde turistlerin Yasak Şehir'e ilgilerinin daha da artacağını belirtti.


Heyet aynı gün Çin Ulusal Müzesi'nde düzenlenen reform ve dışa açılmanın 40'ıncı yıldönümü konulu sergiyi de gezdi.


Mısır'ın Al Ahram Ektassdy Dergisi editörü Samia Fakhry Mansour, CRI muhabirine verdiği demeçte, serginin Çin'de reform ve dışa açılma sürecinde kaydedilen gelişmeleri özetlediği gibi, ülkenin geleceği ile alakalı fikir de verdiğini vurguladı. Mansour, sergide Çin halkının, kalkınma için yorulmak bilmeden harcadığı çabaları gördüğünü belirtti.


7. “İpek Yolu'nda Çin” 7 Ocak'ta resmen başladı. Türkiye, Mısır, Pakistan, Afganistan gibi Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerden 12 konuk Beijing, Urumçi ve Kaşgar dâhil çok sayıda şehre giderek, Çin'de yaşayan etnik gruplara özgü gelenek ve görenekleri tanıyıp, Kuşak ve Yol inşası hakkındaki en son gelişmeleri takip edecek.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor