Tüketici güven endeksinde istikrarlı eğilim

2019-01-09 19:27:06 CRI

Çinli tüketicilerin güven endeksindeki istikrarlı eğilim, 2018'in son çeyreğinde de devam etti.

Çin'in ana kesimi ile Taiwan, Hong Kong ve Macao özel idari bölgelerinde yaşayan tüketicilerin güven endeksi açıklandı. Çin'in ana kesiminde tüketici güven endeksi 99,4 olarak belirlenirken, söz konusu endeks Taiwan'da 84, Macao'da 91,4 ve Hong Kong'da ise 80,7 olarak saptandı.

Başkent Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi İstatistik Fakültesi Dekan Yardımcısı Ren Tao konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde küresel ekonomik ortamın oldukça karmaşık olduğuna ve belirsizliklerin arttığına işaret etti.

Ren, arz yanlı yapısal reform gibi politikalar sayesinde, Çin'in ana kesiminin ekonomik işleyişinin genel olarak istikrarlı şekilde ilerlediğini belirtti.

Ren, bu durumda Çin'in ana kesimindeki tüketicilerin güven endeksinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 düşmesine rağmen, bir önceki çeyreğe kıyasla pek değişmediğini belirtti.

Ren'e göre, tüketicilerin ekonomik gelişme, istihdam, yatırım ve ev satın alma yönündeki güven endekslerinde farklı derecelerde düşüş görüldü. Tüketim mallarının fiyatları ve yaşam kalitesine yönelik güven endekslerindeki değişiklikler ise nispeten düşük ve temelde istikrarlı seyretti.

Ekonomik gelişme, istihdam, tüketim mallarının fiyatları, yaşam kalitesi, ev satın alma ve yatırım dahil altı alanı kapsayan endeksler, 0 ile 200 arasında değer alıyor. Endeksin 100'ün altında kalması “kötümser durum” olarak değerlendirilirken, 100'ün üstünde olması da “iyimser durum” anlamına geliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor