Çin ve Cibuti liderlerinden karşılıklı kutlama mesajları

2019-01-08 19:11:50 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü dolayısıyla karşılıklı kutlama mesajları yayınladı.

Xi Jinping mesajında 40 yıllık süre zarfında ikili ilişkilerinin hep sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştiğine dikkat çekerek Kasım 2017'de ikili ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığını ve Eyül 2018'de de iki ülke arasında Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası ile ilgili mutabakat zaptının imzalandığını hatırlattı.

Xi, Guelleh ile birlikte diplomatik ilişkilerin 40. yıldönümünü fırsata çevirerek siyasi güveni arttıracaklarını söyledi.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde belirlenen hedefleri yerine getirilmesini umduğunu ifade eden Xi Jinping, Cibuti ile Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini derinleştirmeye ve ikili stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını vurguladı.

İsmail Omar Guelleh ise kutlama mesajında, ikili ilişkilerin 40 yıl boyunca sorunsuz şekilde gelişmesinden büyük gurur ve memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Çin hükümetine ve halkına Cibuti'ye sağladığı destek ve yardımlardan dolayı teşekkür ettiğini dile getiren Guelleh, “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceklerini yineledi.

Guelleh son olarak, Xi ile birlikte ikili ilişkileri derinlemesine geliştirmeyi arzuladığını dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor