Çin 2018'de 1,6 milyon buluş patenti verdi

2019-01-08 10:24:44

Çin'de geçen yıl verilen buluş patenti sayısının 2017'ye kıyasla yüzde 18,1 oranında artarak 1,6 milyona ulaştığı bildirildi.

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları İdaresi Başkanı Shen Changyu, dün başkent Beijing'de gerçekleştirilen idare başkanları toplantısında yaptığı açıklamada, ülkede geçen yıl fikri mülkiyet hakları alanında kaydedilen ilerlemeler hakkında bilgi verdi.

Yeni yılda Çin'de fikri mülkiyet haklarının daha iyi korunacağının altını çizen Shen, bu hususta uluslararası işbirliğinin de hızlandırılacağına işaret ederek şunları söyledi:

“Çin'in ana kesiminde (Hong Kong, Makao ve Taiwan hariç) verilen buluş patenti sayısı 2017'ye göre yüzde 18,1 oranında yükselerek 1,6 milyona ulaştı. Bu rakam her on bin kişiye 11,5 buluş patentine tekabül ediyor. 2018'in sonu itibarıyla Patent İşbirliği Anlaşması'na (PCT) 55 bin uluslararası başvuru talebi geldi, bu rakam da yüzde 9 oranında arttı.”

Shen Changyu, Çin'de fikri mülkiyet haklarının yeni yılda daha iyi korunacağını vurguladı. Fikri mülkiyet haklarını korumaya yönelik temel hukuk sisteminin güçlendirileceğine dikkat çeken Başkan Shen, yeni alanlar ve yeni endüstrilerde inovatif başarıların telif haklarının korunması konusunun da inceleneceğini bildirdi. Shen, fikri mülkiyet haklarını koruma sisteminin inşasına dair planın ortaya koyulmasıyla birlikte, ilgili işleme mekanizması ve çalışma platformunun kurulmasına da hız verileceğini söyledi.

Yeni dönemde telif haklarını korumayı amaçlayan politikaların güçlendirileceğini kaydeden Shen Changyu, ulusal düzeyde fikri mülkiyet haklarını koruma merkezinin kurulmasına ilişkin araştırmaların sürdüğünü, merkezin açılması çalışmalarının hızlandırılacağını dile getirdi. Shen, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuşak ve Yol Fikri Mülkiyet Hakları Üst Düzey Toplantısı'ndan alınan neticeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ayrıca endüstriyel tasarımların uluslararası tescili ile ilgili Lahey Anlaşması'na katılmaya dair hazırlıkları tamamlayacağız. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ile teknoloji ve inovasyon destek merkezi konusunda işbirliği muhtırası imzalayıp pilot merkezi açmak için çalışmalara başlayacağız. Bunların dışında marka ve coğrafi gösterge alanlarındaki uluslararası işbirliğini pekiştirmeye de hazırız.”

Çin'de fikri mülkiyette açık, kapsayıcı, dengeli ve etkili uluslararası standartların uygulanacağına işaret eden Shen Changyu, çok taraflılığı kararlılıkla koruyarak bu alandaki küresel yönetişimi iyileştireceklerini kaydetti. WIPO'nun uluslararası fikri mülkiyet kurallarını belirleyen ana platform rolünü desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Shen, şunları söyledi:

“İşbirliği ruhu doğrultusunda, Kuşak ve Yol çerçevesinde, fikri mülkiyet hakları alanındaki işbirliğini derinleştireceğiz. Çin, ABD, AB, Japonya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) olmak üzere beş tarafın fikri mülkiyet idareleri arasındaki işbirliğine odaklanacağız. BRICS, Çin-ASEAN gibi çok taraflı platformlarda işbirliği yapacağız.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor