Senegal Cumhurbaşkanı: Çin, gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını koruyor

2019-01-07 10:27:56

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, dün başkent Dakar'da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Görüşmede, Çin'in uzay aracının Ay'ın karanlık yüzüne başarıyla iniş yaptığı için Wang'a tebriklerini ileten Macky Sall, bunun Çin'in teknolojik inovasyon bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunduğunu tasdik ettiğini söyledi. Çin'in Afrikalı dostlarının bundan gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Sall, Çin ile bilimsel ve teknolojik inovasyon alanındaki işbirliğini pekiştirme arzusunu dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Çin'in başarılarının aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin başarıları olduğunu vurguladı. Gelişmekte olan ülkelerin bilimsel ve teknolojik inovasyon alanında hızla gelişme hakkına ve becerisine sahip olduğunun altını çizen Çinli bakan, ülkesinin Afrikalı dostlarıyla bu yöndeki işbirliğini derinleştireceğine dikkat çekti.

Macky Sall, ayrıca Senegal-Çin ilişkilerinin son yıllardaki seyrinden de övgüyle söz etti. Sall, Çin'in yardımlarıyla ülkesinde inşa edilen otobanların ve güreş stadyumunun artık ikili dostluğun simgesi hâline geldiğini kaydetti.

Çin'e Senegal'in ekonomik ve toplumsal kalkınmasına sağladığı destek ve yardımlardan ötürü teşekkür eden Macky Sall, başarıyla düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin de Çin'in Afrika ile ilişkilerine dair stratejik vizyonunu yansıttığını vurguladı.

Çin'in uzun süredir Afrika'nın bağımsızlığına, egemenliğine ve kültürüne saygı göstererek, kıtanın kalkınmasını samimiyetle desteklediğine dikkat çeken Senegalli lider, Çin'in uluslararası toplumda çok taraflılığı koruyarak gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını savunduğunu ifade etti.

Sall, Çin ile kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri derinleştirmenin yanı sıra, Çin'in uluslararası meseleler üzerindeki meşru pozisyonunu destekleyeceklerini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Çin'in Afrika'nın kalkınmasına kıta ülkelerinin arzu ve ihtiyaçları doğrultusunda elinden geldiğince destek vereceğini ifade etti.

Wang, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun eşbaşkanı ülkeler olarak Çin ve Senegal'in, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Sekiz Eylem Planı'nın Afrika'nın 2063 Gündemi ve farklı kıta ülkelerinin kalkınma planlarıyla kenetlenmesini hızlandırması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, aynı gün Senegalli mevkidaşı Sidiki Kaba ile de bir görüşme gerçekleştirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor