Gambiya: Tek Çin ilkesinde ısrar ediyoruz

2019-01-06 14:31:55

Gambiya: Tek Çin ilkesinde ısrar ediyoruz

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yle dün Banjul'da bir araya geldi.

Adama Barrow, görüşmede, Çin Dışişleri Bakanı'nın ilk kez Gambiya'yı ziyaret ettiğini ve bunun Çin'in iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yönündeki içten niyetini ve kararlılığını gösterdiğini kaydetti.

Son dokuz ayda Çin'e iki kez ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Barrow, ziyaretlerinin kendisinin ve Gambiya hükümetinin Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğini ve ilişkilerin geleceğine güvenle baktıklarını gösterdiğini belirtti. Çin'in, Gambiya'nın önemli ortağı olduğunu vurgulayan Barrow, iki taraf arasındaki işbirliğinin artırılmasını arzuladıklarını ifade etti.

Gambiya Cumhurbaşkanı ayrıca, Tek Çin ilkesinde ısrar ettiklerine ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi çok taraflı platformlarda Çin hükümetinin meşru konumunu kararlılıkla desteklemeyi sürdüreceklerine işaret etti.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve Gambiya arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasından bu yana ikili ilişkilerin kapsamlı olarak geliştiğini dile getirdi. Wang, Çin'le diplomatik ilişkilerin yeniden tesisinin doğru bir karar olduğuna ve bu kararın Gambiya devletinin ve halkının temel çıkarları ile çağın kalkınma eğilimlerine uyduğuna dikkat çekti.

Gambiya'yla karşılıklı siyasi güveni artırarak iki tarafın çekirdek menfaatlerini ilgilendiren konularda birbirini desteklemeye hazır olduklarını kaydeden Wang Yi, ilerleyen dönemde ilişkilerin sıkılaştırılması için daha sağlam bir siyasi zemin hazırlamak istediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor