“Çin, Afrika'nın barışı ve güvenliği için yapıcı rol oynuyor”

2019-01-05 16:47:37 CRI

“Çin, Afrika'nın barışı ve güvenliği için yapıcı rol oynuyor”

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin, Afrika'nın barışı ve güvenliği için yapıcı rol oynadığını açıkladı.

Afrika programı kapsamında üst düzey temaslarda bulunan Wang Yi, dün Ouagadougou'da Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alpha Barry ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının karşısına geçti.

“Burkina Faso'yla işbirliği ve ortak kazanca dayalı ortaklık ilişkileri kuracağız”

Tarihte ilk kez Burkina Faso'ya Çin'den dışişleri bakanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleştiriliyor.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Christian Kabore'nin Çin'le 24 yıl önce kesilen diplomatik ilişkileri Mayıs 2018'de yeniden tesis etmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Wang Yi, ülkenin Tek Çin ilkesini yeniden kabulünün ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını kaydetti.

Wang Yi, diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasından itibaren Çin-Burkina Faso ilişkilerinde bir dizi ilerlemenin kaydedildiğini, karşılıklı temasların arttığını belirtti.

Eylül 2018'de Burkina Faso Cumhurbaşkanı Christian Kabore'nin Çin-Afrika İşbirliği Forumu vesilesiyle Çin'e ilk ziyaretini yaptığını hatırlatan Wang, iki ülkenin ilişkilerin geliştirilmesi yönünde mutabakat sağladığını dile getirdi. Çin'in Burkina Faso'ya tarım, eğitim ve sağlık alanlarında gönüllü ekipler göndererek destek olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Wang, insani yardımların kısa süre içinde ulaştırılarak ülkedeki gıda sıkıntısının çözülmesine de yardımcı olacaklarını ifade etti.

İki ülkenin gelecekteki işbirliğine güvenle baktıklarını vurgulayan Wang Yi, Çin ile Burkina Faso'nun uluslararası işlerde de koordinasyon güçlendirmesi, çok taraflılığı sürdürerek gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını ortaklaşa koruması gerektiğini sözlerine ekledi.

Wang Yi: Çin, Afrika'nın barış ve güvenliği için yapıcı rol oynamakta

Gazetecilerin barış ve güvenlik alanındaki işbirliğiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Wang Yi, Çin'in Afrika'nın barış ve güvenliği için daima özel ve yapıcı bir rol oynadığını kaydetti.

Ülkesinin Çin-Afrika İşbirliği Forumu aracılığıyla Afrika'nın sorunlarının çözümü ile barışı ve güvenliğine katkıda bulunduğunun altını çizen Wang, ayrıca “Çin, BM'nin barışı koruma misyonuna en çok finansman sağlayan ve en çok asker gönderen üye ülkesidir.” dedi.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı ile de görüştü

Wang Yi, temasları kapsamında dün Afrika Birliği'nin Addis Ababa'daki merkezine de ziyarette bulunarak Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki'yle görüştü.

Wang Yi, görüşmede, hâlihazırda Çin-Afrika Birliği ilişkilerinin en iyi dönemine girdiğine, iki tarafın Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde elde edilen sonuçları yerine getirmesi gerektiğine işaret etti.

Çin'in kendi üstünlüklerini Afrika'nın talepleriyle birleştireceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Wang, özellikle Kuşak ve Yol inisiyatifinin Afrika Birliği'nin “Gündem 2063” hedefleriyle kenetlenmesi gerektiğini savundu.

 Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki, Afrika'daki altyapı tesisler inşası ve barışı koruma kabiliyetinin yükseltilmesine verdiği desteklerden dolayı Çin'e teşekkür etti. Çin'in Afrika'yla işbirliğinin diğer ülkelere bir örnek oluşturduğunu belirten Faki, Afrika Birliği'nin Çin'le stratejik koordinasyonu güçlendirerek çok taraflılığı koruyacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor