Xi, ordunun savaşa hazırlık derecesini güçlendirmesini istedi

2019-01-05 15:05:09

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ordusunun yeni bir başlangıç noktasından hareket ederek savaşa hazırlıklı olma seviyesini güçlendirmesi talimatını verdi.


Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreterliği ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanlığını da yürüten Xi Jinping, Askeri Komisyonun dün Beijing'de düzenlediği toplantıya başkanlık etti.


Xi, toplantıda yaptığı konuşmada, silahlı kuvvetlerin yeni bir başlangıç noktasından hareket ederek savaşa hazırlıklı olma seviyesini artırmasını ve güçlü ordu için yeni bir zemin inşa edilmesini emretti.


ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana askeri alanda öncü ve tarihi başarılar kaydedildiğini hatırlatan Xi, ordunun ulusal egemenliği, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla koruduğunu ve karmaşık durumlar ile ağır sınamaların üstesinden geldiğini söyledi.


Xi Jinping, “Dünya, son yüzyılda daha önce görülmemiş büyük bir değişim evresiyle karşı karşıya. Çin kalkınma için hâlâ önemli stratejik fırsatlar döneminde.” dedi.


Cumhurbaşkanı Xi, silahlı kuvvetlerin Çin'in güvenlik ve kalkınma eğilimlerini doğru anlamaları, tehlike, kriz ve savaş bilincini artırarak ÇKP ve halk tarafından verilen görevleri yerine getirmek için savaş hazırlıklarında sıkı çaba sarf etmeleri gerektiğini söyledi.


Savaş yeteneğinin ordunun tek ve temel kıstası olduğunu kaydeden Xi, tüm çalışmalar, güçler ve kaynakların askeri alanda hazırlıklı olmaya odaklanması ve bu konuda belirgin ilerleme sağlanması gerektiğini ifade etti.


Xi, ordunun beklenmedik durumlara hızlı ve etkili cevap verebilme yeteneğini artırması, ortak operasyonlarda komuta kabiliyetini geliştirmesi, yeni savaş kuvvetlerini güçlendirmesi ve savaş koşullarında askeri talimi geliştirmesini istedi.


Xi Jinping, savunma ve ordunun inşasına merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin destek vermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.


Xi ayrıca, silahlı kuvvetlerin talimi için Merkezi Askeri Komisyonu'nun 2019 yılındaki ilk seferberlik emrini imzaladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor