Yangtze Nehri'nde ekolojiyi koruma çabaları artıyor

2019-01-04 20:58:04

Geçen üç yılda “öncelik ekoloji ve yeşil kalkınma” bilinci yaygınlaştıkça Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nda tepeden planlanma, ekolojik ortamın düzeltilmesi, ekonomik dönüşümün ilerletilmesi, mekanizma ve sistem reformları gibi alanlarda büyük gelişme kaydedildi.


Yangtze Nehri, Çin'in doğu-batı ekseninde bulunan önemli bir kalkınma alanı konumundadır. Yangtze Ekonomik Kuşağı Shanghai, Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Jiangxi, Hubei gibi 11 eyaleti ve yaklaşık 2 milyon 50 bin kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Çin'in yüzde 21'ini oluşturan ekonomik kuşak, Çin nüfusunun ve ekonomisinin yüzde 40'ını teşkil ediyor. Ekolojik açıdan çok önemli konumda yer alan Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı, kapsamlı güce ve kalkınma potansiyeline sahiptir.


Nanjing şehrinden geçen Jiajiang Nehri, Yangtze Nehri'nin bir koludur. Nehrin iki yakası, birkaç yıl evveline kadar tersane gibi kolayca çevre kirliliğine sebep olan tesislerle doluydu. Bugün ise, yeşil ağaçlarla dizili, güzel kokularla kaplı, farklı türlerden kuşların yuva kurduğu bir yer ve halkın “arka bahçesi” haline geldi. Emekli girişimci Huang Jianquan, burada rahatlatıcı bir havanın bulunduğunu ve devletin halkı için iyi bir iş yaptığını ifade etti.


Jiajiang Nehri'nde yaşanan değişim, son yıllarda Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nın “öncelik ekoloji ve yeşil kalkınma” yolunu tercih etmesinin bir sonucudur.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 5 Ocak 2016'da, Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nın kalkındırılması konulu toplantıya başkanlık etti. Bu toplantıyla birlikte bölgede yeşil kalkınmanın tohumu ekildi. Xi, 26 Nisan 2018'de, Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nın gelişmesini hızlandırmak için bir başka toplantı düzenleyerek yeni dönemde kalkınmanın yeni yönünü belirledi.


Geride bırakılan üç yılda, Yangtze Nehri Ekonomi Kuşağı inovasyona dayalı bir dönüşüm ve yenilenme geçirdi.


Yangtze Nehri, Çin'in ana nehri olarak 400 milyon kişiyi besliyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Altyapı Tesisleri Dairesi Başkanı Luo Guoshan, son on yıllarda insanların Yangtze Nehri'nden aşırı ölçüde faydalanıp çevreye ciddi zarar verdiğine dikkat çekti. Luo, Çin halkının güzel yaşama kavuşmasının ancak “güzel çevre, güzel ekolojik ortam ve kaliteli kalkınmayla” mümkün olabileceğini vurguladı.


Bu bağlamda, son 3 yılda Yangtze Nehri'nin su kalitesini düzeltmek odaklı ve eş güdümlü yönetim sistemini iyileştiren çalışmalar hayata geçirildi. Yasa dışı liman, kimyasal kirlilik gibi sorunlarla mücadele edildi, su kaynakları korundu. Üç yıllık çalışmalar neticesinde Yangtze Nehri'nde su kalitesi giderek düzeliyor.


Dünyada taşımacılık miktarı en fazla olan iç nehir konumundaki Yangtze Nehri “altın su kanalı” olarak adlandırılıyor. Su kalitesinin düzelmesiyle birlikte, Yangtze Nehri'nde kapsayıcı ve üç boyutlu ulaşım koridorunun inşası da hızlandırıldı. Örneğin, kanal ve gemi standartları, liman ve gümrük yönetimi gibi alanlarda birleşik çalışmalar yürütüldü. Bunun yanı sıra demiryolu, karayolu ve havalimanı gibi ulaşım yollarının inşasına da hız verildi.


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Altyapı Tesisleri Dairesi Başkanı Luo Guosan, nehrin paralelinde uzanan hızlı tren inşasının da hızlandırıldığını söyledi. Toplam uzunluğu 1900 kilometre olan hızlı trenin hizmete açılmasıyla Shanghai ile Chengdu arasındaki yolculuk süresinin 12,2 saatten 6,8 saate indirilmesi bekleniyor.


Luo Guoshan'a göre, Çin'in önde gelen 3 büyük kentini ve 400 milyondan fazla nüfusu 6 saatte birbirine bağlayabilecek eş güdümlü kalkınma ülkenin güneybatısının gelişmesi bakımından hayati önem taşıyor.


Verilere göre, 2018 yılının ilk üç çeyreğinde, Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nın gayri safi bölge hasılası yüzde 7,5 oranında artarak 4 trilyon 100 milyar ABD Doları'nı buldu. Bu rakam milli gelirin yüzde 44,1'ini oluşturdu.

       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor