Şinzo Abe: Japonya-Çin ilişkilerini yeni aşamaya taşıyacağız

2019-01-04 19:36:12 CRI

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, bugün Mie prefektörlüğüne bağlı İse kentinde düzenlenen yeni yılın ilk basın toplantısında yaptığı konuşmada, Japonya'nın içişleri ve dış ilişkileri dâhil birkaç alana dair görüşlerini bildirdi.

Günümüzde ticaret korumacılığıyla ilgili endişelerin gittikçe arttığını söyleyen Şinzo Abe, Japonya'nın serbest ticareti kararlılıkla destekleyerek adil ticaret kurallarının oluşturulmasına öncülük edeceğini kaydetti.

Çeşitli yaş gruplarına yönelik sosyal güvence reformunun hükümetin karşılaştığı en büyük meydan okuma olduğuna işaret eden Abe, çocuk nüfusun azalması ve nüfusun yaşlanması sorunlarının daha da ciddileşmesi durumunda ülkede eğitim, istihdam sistemi, sağlık ve tedavi ile emeklilik gibi alanlarda geleceğe yönelik reformlar yapılması gerektiğini vurguladı.

Şinzo Abe, geçen sene Japonya-Çin ilişkilerinin zemininin “rekabetten koordinasyona” dönüştürülmesi dâhil birkaç öneriyi ortaya koymuştu. Abe bugünkü basın toplantısında, bu yıl mevzubahis önerilerin yerine getirilerek Çin ile ilişkilerin yeni aşamaya taşınması gerektiğini savundu.

Japonya-Rusya ilişkileri hakkında yaptığı açıklamada ise Kuril adaları sorununun çözüleceğini ve Japonya-Rusya Barış Anlaşması'nın imzalanacağını belirten Japonya Başbakanı, şartlar elverdiği takdirde ocak ayı sonunda Rusya'yı ziyaret edeceği bilgisini verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor