‘Bir diğer ülke kimmiş, açıklasınlar'

2019-01-03 21:04:33 CRI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brezilya Dışişleri Bakanı Emesto Araujo'yla kısa süre önce yaptığı görüşmede, ABD'nin Brezilya'ya adil, karşılıklı yarara dayalı, şeffaf ve gerçek fırsatlar sunmaya çalıştığını belirterek, bu yaklaşımın, ‘bir diğer ülkenin ticari değil siyasi amaçla yaptığı yatırım' modelinden çok farklı olduğu iddiasında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın bugün düzenlediği olağan basın toplantısında gazeteciler söz konusu açıklamayla ilgili yorum talebinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, bahsi geçen ‘bir diğer ülkenin' kim olduğu hususunda ABD'nin açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Lu Kang, “Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin özel elçisi, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcılarından Ji Bingxuan arasında dün gerçekleşen görüşmede, Brezilya'nın Çin'le işbirliğine büyük önem verdiği ve ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olunduğu ifade edildi” dedi.

‘Kimse Brezilya'ya ders vermesin'

Lu Kang, Çin'in Brezilya ve tüm Latin Amerika ülkeleriyle karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde geliştirdiği işbirliğinin, iki ülkenin çıkarlarının yanı sıra Çin ve Latin Amerika ülkelerinin ortak çıkarlarına da uygun olduğunu vurguladı. Lu Kang, başka bir ülkenin Brezilya'ya ders vermesine gerek olmadığını sözlerine ekledi.

Sözcü Lu Kang, Çin'de gözaltına alınan 2 Kanada vatandaşının neyle suçlandıkları sorusunu yanıtlarken, Çin Yüksek Savcılığı'nın bugün açıklama yaptığını hatırlatarak, 2 Kanada vatandaşının Çin'in ulusal güvenliğini zedeleme girişiminde bulundukları için gözaltına alındığına, soruşturmanın sürdüğüne, bu nedenle ayrıntıların açıklanmasının uygun olmadığına işaret etti.

Lu Kang basın toplantısında ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın ‘Çin meselesini ABD'nin öncelikli işi' olarak gördüklerini söylemesiyle ilgili olarak, Shanahan'ın gerçekten böyle bir söz söylediğine dair şüpheler bulunduğuna dikkat çekti. Sözcü, iki ülkenin orduları arasında normal temasların sürdüğünü belirtti, iki tarafın da bu temastan memnun olduğunu ekledi.

Sözcü Lu Kang, ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la tekrar görüşebileceği açıklamasını değerlendirdi. Lu Kang, Kore yarımadası sorunuyla ilgili 2 önemli taraf olarak iki ülke arasındaki aktif iletişim ve yararlı diyalogun sorunun çözülmesinin yanı sıra, yarımadadaki barış ve istikrara da yararlı olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yılbaşından önce Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde dediği gibi, diyalogun sonuç vermesinin beklendiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor