Mısır'ın dönem başkanlığında Çin-Afrika Birliği ilişkileri gelişecek

2019-01-03 19:55:25

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Afrika Birliği'yle ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek, birliğin dönem başkanı ülkesi Mısır'la eşgüdümü artırmaya ve Afrika'nın barışçı kalkınması için çaba harcamaya hazır olduklarını kaydetti.

Mısır'ın Beijing Büyükelçisi Muhammed Osama Taha El Majdub, dönem başkanlığını yürüttükleri dönemde Çin'le işbirliğini geliştireceklerini açıkladı.

Çin dışişleri sözcüsü Lu Kang ise, Afrika Birliği'nin, kıtada birlik ve gelişmenin önderi olduğunu kaydederek, bu birliğin uluslararası ve bölgesel işlerde daha aktif rol oynamasına Çin'in destek verdiğini söyledi. Sözcü, dönem başkanı Mısır'la temasları artıracaklarını belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti tarihinde her dönemde dışişleri bakanları uzun yıllardır ilk dış ziyaretlerini Afrika'ya gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Wang Yi halen Afrika kıtasında bulunuyor. Wang Yi'nin Afrika Birliği merkezini ziyaret etmesi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat'la bir araya gelmesi de planlanıyor.

Sözcü Lu Kang, 2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde belirlenen hedeflere ulaşmak istediklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor