Haber Analiz: Çin, geleceği reformlarla karşılıyor

2019-01-03 17:02:45

Xu Qinduo- CRI Haber Merkezi

Belli başlı medya kuruluşları 2018 yılında en çok öne çıkan küresel haberleri belirledi. ABD'nin global boyutta başlattığı ticari gerginlik de bu haberler arasında yer alıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni yıl mesajında 2018'i “Dolu dolu bir yıldı, çok kararlı ilerledik” ifadeleriyle özetledi. Xi, gelecek hakkında ise, “Uluslararası durumda nasıl değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin'in egemenliğini ve güvenliğini koruma konusundaki özgüveni ve kararlılığı değişmeyecek. Ayrıca dünya barışını koruma ve ortak kalkınmayı ilerletme konusundaki samimiyeti ve iyi niyeti de değişmeyecek” şeklinde konuştu.

Bu ifadeler, Çin'in reform önlemlerini ÇKP 19. Kongresi'nde belirlenen yol doğrultusunda istikrarlı şekilde ilerlettiği ve sorumlu bir ülke olarak “dünya barışını savunma ve dünya ülkeleriyle beraber kalkınma” konusundaki samimiyeti ve iyi niyetinin sarsılmaz olduğu anlamına geliyor.

Ortak kalkınma düşüncesi, Çin'in küreselleşme sürecinde bazı ülkelerin sıfır toplamlı anlayışına sahip olmadığını gösteriyor. Çin, 2018 yılında reform ve dışa açılmaya ilişkin bir dizi önlemi yoğun bir şekilde hayata geçirdi ve söz konusu eğilim bu sene de devam edecek.

Dünyaya bakıldığında popülizm, korumacılık ve tek taraflılık, son yıllarda ve özellikle de 2018 yılında bazı ülkelerde artarak hüküm sürerken serbest ticaret ve küreselleşme ise ciddi tehditle karşı karşıya kaldı.

Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlıklar bir süre tırmandıktan sonra gevşemeye başladı. Her iki taraf da karşılıklı kaygıları müzakere yoluyla gidermeyi kabul etti. Çin'in dışa açılmayı genişletmek için geçtiğimiz yıl aldığı ve ilerleyen zamanlarda da sürdüreceği önlemler yalnızca Çin ile ABD arasındaki müzakerelere yardımcı olmakla kalmayacak, bütün dünya ülkelerinin ortak kalkınmasına da katkıda bulunacak.

Çin'in, dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelmesine rağmen, kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) açısından ülke, hâlâ gelişmekte olan bir ülke. Sorumlu büyük bir ülke olan Çin, küresel çok taraflılık sistemini korumak için büyük bir gayet gösteriyor. Çin'in piyasanın daha çok açılmasını sağlayan, negatif listeyi sıkıştıran ve yabancı yatırımcılara Çinli vatandaşlarla eşit haklar tanıyan önlemleri de küresel ticaret ile yatırımın geliştirilmesine yarar getirecek.

Dışa açılma süreci hızlanırken, Çin ekonomisi de bir dizi yeni sınamalarla karşılaşıyor. Son verilere göre, Çin İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım ayında 50 puandan Aralık'ta 49,4'e düştü. İmalat dışı ticari faaliyet endeksi ise, Kasım'da 53,4 iken Aralık'ta 53,8'e yükselerek büyümeyi sürdürdü. Bu, Çin'in ekonomik dönüşümünün istikrarlı bir şekilde ilerlemekte olduğunu ama aynı zaman bazı problemler de bulunduğunu gösteriyor.

Öte yandan, öz kaynaklara ve öz güce dayalı inovasyonun ekonomik dönüşümde oynadığı yönlendirici rol gün geçtikçe artıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün yayınladığı son yıllık rapora göre, Çin'in ulusal patentler, ticari markalar ve endüstriyel tasarımlar gibi çeşitli alanlardaki fikri mülkiyet başvurularının sayısı 2017 yılında dünyada birinci sırada yer aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor