Çin dışişlerinden ABD'ye tepki: Taiwan Çin'in iç işidir

2019-01-02 19:08:35 CRI

Çin dışişlerinden yapılan açıklamada, Taiwan sorununun Çin'in iç meselesi olduğuna dikkat çekilerek, bu konunun, ülkenin çekirdek çıkarlarından ve Çin halkının milli duygularından ayrı düşünülemeyeceği ve Taiwan'la ilgili dışardan gelen herhangi bir müdahalenin kabul edilemeyeceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Çin'in ABD'ye Tek Çin ilkesine ve iki ülke arasında imzalanan üç ortak bildiriye uyarak, Taiwan'la ilgili sorunları titizlikle ele alması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

“2018 Asya teminat girişim yasa” tasarısı (Asia Reassurance Initiative Act of 2018) kısa süre önce yasalaştı. Söz konusu yasada ABD ve Taiwan bölgesi arasındaki diplomatik ve askeri temasların güçlendirilmesi gibi Taiwan'la ilgili içerikler de yer aldı. Yasa tasarısı hukuki bağlayıcılık taşımıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan sözcü Lu Kang, adı geçen yasa tasarısının Tek Çin ilkesine ve üç ortak bildiriye ciddi şekilde aykırı olduğunu ve Çin'in içişlerine müdahale anlamına geldiğini ifade etti. Sözcü Lu, Çin'in memnuniyetsizliği ifade ederek ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğunu söyledi.

Lu Kang şunları söyledi:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ‘Taiwanlı Soydaşlara Mesaj' belgesinin yayımlanmasının 40. yıldönümü vesilesiyle Beijing'de bu sabah düzenlenen anma toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in iç işi olan Taiwan sorununun Çin'in çekirdek çıkarları ve Çin halkının milli duygularıyla bağlantılı olduğunu, bu soruna dışardan gelen müdahale edilemez olduğunu vurguladı.”

Lu Kang, Çin-ABD ilişkilerinde istikrar ve Taiwan boğazında barış için, yasadaki maddelerin hayata geçirilmemesi gerektiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor