“Anavatanın bütünleşmesi tarihi bir görevimizdir”

2019-01-02 12:27:11 CRI

"Taiwan'daki Hemşehrilere Mesaj" belgesinin yayımlanmasının 40. yıldönümü vesilesiyle başkent Beijing'de bir anma toplantısı düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıda bir konuşma yaptı.

Xi, Çin Komünist Partisi ile Çin hükümeti ve halkının, Taiwan sorununa çözüm getirmeyi ve anavatanın tamamen birleşmesini 1949 yılından beri sarsılmaz bir tarihi görev olarak gördüğünü belirtti.

Xi, Taiwan'ın Çin'in bir parçası ve Taiwan Boğazı'nın her iki yakasının Çin'e ait olduğu gerçeğinin değiştirilemez olduğunu vurguladı.

Xi, Taiwan Boğazı'ndaki durumun barışçıl ve istikrarlı hale getirilmesinin, boğazın iki yakası arasındaki ilişkilerin çağın eğilimi doğrultusunda güçlendirilmesinin ve ulusal kalkınma ile iki yakanın birleşmesinin tarihi eğiliminin engellenemeyeceğini ifade etti.

“Bir Ülke İki Sistem”in anavatanın birleşmesini sağlayan en uygun çözüm yolu olduğuna dikkat çeken Xi, böylece hem Taiwan'ın somut koşulların dikkate alındığını, hem de birleştikten sonra Taiwan'da uzun vadeli istikrar ve güvenliğin sağlanmasının desteklendiğini söyledi.

Xi, ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarının sağlanması koşulunda barışçıl birleşme sonrasında, Taiwan vatandaşlarının yaşam tarzlarına tam saygı gösterileceğini ve Taiwan vatandaşlarının özel mülkiyetleri, dini inançları ve meşru hak ve çıkarlarının da tamamen garanti altına alınacağının altını çizdi. Xi, Taiwan'ı ana vatandan bölmeye çalışan hareketlere ve dış müdahalelere karşı güç kullanmaktan vazgeçme sözünde bulunmadıklarını ve gerekli tüm araçları kullanma hakkını saklı tuttuklarını aktardı.

Dünyada tek bir Çin'in bulunduğunu hatırlatan Xi, “Tek Çin” politikası konusunda uluslararası toplumda genel bir mutabakata varıldığını dile getirdi.

Taiwan meselesinin Çin'in içişleri olduğunu ve Çin'in esas çıkarlarını ilgilendirdiğini yineleyen Xi, dış güçlerin Taiwan meselesine karışmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor