Dünya liderlerinden yeni yıl mesajları

2019-01-02 11:16:04 CRI

Dünya liderlerinin yeni yıl mesajlarında, 2019'da sorunları aktif şekilde göğüsleyerek, yurtiçi gelişmeyi ve uluslararası işbirliğini hızlandırma vurgusu yapıldı.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuşmasında, Rusya halkına, “Kendinizi, ailenizi ve ülkenizi ancak kendi emeklerinizle ve ortak çabalarla geliştirebilirsiniz” şeklinde seslendi. Rusya'nın ekonomi, bilim, teknoloj, sağlık, eğitim ve kültür gibi alanlarda tamamlanması gereken bir dizi ivedi görevi bulunduğuna dikkat çeken Putin, devletin refahının ve halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesi için sürekli çaba harcanması gerektiğini söyledi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel ise mesajında, Almanya'nın şu an iklim değişikliği, göçmen yönetimi ve uluslararası terörizmle mücadele gibi “kader belirleyici” sorunlarla karşı karşıya bulunduğuna işaret etti. Merkel, Almanya'nın inancını kaybetmeden, kendi çıkarları için daha fazla uluslararası yükümlülük üstlenmesi gerektiğini kaydetti.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Fransa halkına “ortak geleceğe” ümitle bakma ve güven besleme çağrısında bulundu. Fransa'da son zamanlarda yaşanan protestolara da değinen Macron, “Cumhuriyetin asayişini koruma konusunda hiç nazik olmayacağım” dedi.


İngiltere Başbakanı Theresa May'in mesajında ise Brexit vurgusu vardı. May, Brexit referandumundan dolayı ciddi fikir ayrılıkları yaşayan İngiltere'nin 2019'da Avrupalı komşularıyla yeni ve güçlü bir ilişki kurmasını umduğunu dile getirdi.


Öte yandan, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, geçtiğimiz sene boyunca güçlü bir şekilde seyreden Avustralya ekonomisinin halkın yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan reformlara büyük bir dayanak olduğunu ifade etti.


Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un mesajında ise, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusu öne çıktı. Kim mesajında, bu hedefi gerçekleştirmenin Kuzey Kore iktidar partisinin ve hükümetinin değişmez bir tutumu olduğuna dikkat çekti. Kim Jong-un, bu amaç doğrultusunda Kuzey Kore'nin artık nükleer test yapmayacağını veya nükleer silah üretmeyeceğini, kullanmayacağını ve yaymayacağını ilan ettiğini belirtti. Kim, ABD Başkanı Donal Trump'la tekrar görüşmeye hazır olduğunu söyledi.


Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ise, Kore Yarımadası'nda “geri dönülemez barışı” gerçekleştirmek için çaba harcayacaklarını kaydetti.


Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin mesajında da, ülkenin yeni yılda karşı karşıya bulunduğu en büyük sorunun düşük doğum oranı ve nüfusun yaşlanması olduğuna vurgu yapıldı. Abe ayrıca, Japonya ile Çin arasındaki ilişkilerin 2019 yılında yeni bir döneme gireceğini de sözlerine ekledi.


El Salvador Cumhurbaşkanı Salvador Sanchez Ceren ise, ülkesinin Çin'le diplomatik ilişki kurmak gibi hayata geçirdiği önlemlerin devletin kalkınması için önemli fırsat kapıları açtığını aktardı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor