“Çin-ABD ilişkisinde işbirliği yegane doğru seçenek”

2019-01-02 10:21:19 CRI

Çin'in ABD Büyük Elçisi Cui Tiankai tarafından Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü vesilesiyle kaleme alınan yazıda, iki ülke ilişkilerinde işbirliğinin yegane doğru seçenek olduğu vurgulandı.

USA Today gazetesinde “Geleceğe yönelik Çin-ABD ilişkilerini geliştirme ve iki ülke halklarının ortak çıkarlarını koruma” başlığıyla dün yayınlanan yazıda Cui, Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin yeni bir kavşakta bulunduğunu ve ikili ilişkilerde işbirliğinin tek doğru seçenek olduğunu vurguladı.

Cui, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 40 yıl içinde, ilişkilerin gelişiminin Çin ile ABD'ye karşılıklı yarar ve ortak kazanç getirdiği gibi dünya barışı ve kalkınması için de elverişli koşullar oluşturduğunu belirtti.

Cui, iki ülke arasında sürtüşmelerden ve anlaşmazlıklardan çok daha fazla ortak çıkar bulunduğunun altını çizdi.

İkili ilişkilerin bir kez daha tarihi bir kavşakta bulunduğuna dikkat çeken Cui, önümüzdeki 40 yılda Çin-ABD ilişkilerinin geleceğinin iki ülke halkları tarafından tayin edilmesi gerektiğini kaydetti.

Çin ve ABD arasındaki ilişkinin siyasi zemininin değiştirilemez olduğuna işaret den Cui, ikili ilişkilerde temel çıkarlara ve önemli kaygılara saygı gösterilmesi, iki ülke arasındaki üç ortak bildiriye ciddiyetle uyulması ve “Tek Çin” ilkesinde ısrar edilmesi gerektiğini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor