Xi'nin yeni yıl konuşması dünyada büyük yankı uyandırdı

2019-01-01 20:14:20 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2019 yeni yıl konuşmasını yaptı, bütün bir yılın özetini sunduğu konuşmasında gelecek yıl beklentilerine ve ortaya çıkan risklere de yer verdi.

Konuşmada, insanlığın geleceği ve ortak kaderi hususunda, Çin'in sorumluluk duygusu yansıtıldı.

Uluslararası toplum Xi'nin yeni yıl konuşmasını takdirle değerlendirerek, Çin'in gelişmesinin dünyaya sunduğu fırsatların gözler önüne serildiği görüşünde birleşti.

Halka iyilik

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasında halk vurgusu dikkat çekti. Xi'nin yoksul halka olan sevgisi ve şefkati, dünyanın takdirini kazandı.

Endonezya düşünce kuruluşu Asya İnovasyon Araştırma Merkezi Başkanı Bambang Suryono, geçen bir yılda Çin'de kırsal kesimlerde yaşayan 10 milyonluk yoksul nüfusun yoksulluktan kurtarılmasının son derece önemli bir başarı olduğuna işaret etti.

Almanya'daki Freie Universitat Berlin adlı üniversitenin rektör yardımcısı ve Sinolog Yu Kaisi, Cumhurbaşkanı Xi'nin söz ettiği reform ve dışa açılma ve yoksulluğu azaltma alanındaki başarıların dünyayı hayran bıraktığını söyledi. Yu Kaisi, Çin'in bu kadar büyük gelişmeler kaydetmesinin reform ve dışa açılmanın sürecinden ayrı düşünülemeyeceğini de belirtti.

Rusya Ekonomi Yüksek Okulu Doğu Çalışmaları Bölümü direktörü Alexei Maslov, Çin'in reformun derinleşmesini teşvik etmek için istikrarlı ulusal kalkınma modeline dayandığını söyledi.

Çin Reform ve Dostluk Madalyası sahibi İngiliz Stephen Perry, Çin'in başarılarının dünyayı etkilediğini belirtti.

Büyük devlet olarak misyonunu üstleniyor

Xi Jinping yeni yıl konuşmasında Kuşak ve Yol ile insanlığın kader ortaklığı inşasını hızlandırarak, dünyanın daha müreffeh ve daha güzel hale getirilmesi için çabaları sürdüreceklerini dile getirdi. Çin'in üstlendiği büyük devlet sorumluluğu uluslararası toplum tarafından olumlu karşılandı.

Amerikalı Çin uzmanı ve Çin'in Reform ve Dostluk Madalyası sahibi Robert Lawrence Kuhn, Cumhurbaşkanı Xi'nin yeni yıl konuşmasında Çin ve dünyanın geleceğine olan güvenini ve güzel beklentilerini yansıttığını dile getirdi.

Sri Lanka Ulusal Güvenlik Enstitüsü Başkanı Asanga Abeyagonasekera, Çin'in dünya ülkeleriyle beraber ortak refah hedefine doğru ilerleyeceğine inandığını belirtti.

Brezilya Rio Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü başkanı Mauricio Santoro, Kuşak ve Yol inisiyatifi, Uluslararası İthalat Fuarı ve Hainan Serbest Ticaret Bölgesi gibi girişimlerin, Çin'in reform ve dışa açılmayı genişletme, çok taraflılığı ve küreselleşmeyi destekleme kararlılığını yansıttığına dikkat çekti.

Fransız Çin uzmanı Pierre Picquart, Kuşak ve Yol'un sadece Çin'e değil, dünya barışı ve refahına katkıda bulunacağına işaret etti.

Hint Sinolog Profesör B.R. Deepak, risklere ve sorunlara rağmen, Çin'in reform ve dışa açılma politikasını sürdüreceğini ve sağlıklı ekonomik büyümeyi koruyacağını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor