‘Gurbetçi Çinliler' Xi'nin yeni yıl konuşması için neler dedi?

2019-01-01 19:17:44 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2019 yeni yıl konuşmasını yaptı. Yurt dışında çalışan Çinliler ve Çin kökenliler, Xi'nin yeni yıl konuşmasının kendileri için son derece teşvik edici olduğuna işaret ederek, insanlığın kader ortaklığı ve daha güzel bir dünyanın inşa edilmesi için çaba göstereceklerini ifade ettiler.

Kamboçya Kraliyet Bilim Akademisi'ne bağlı Konfüçyüs Enstitüsü Başkanı Cai Keqing, Xi'nin yeni yıl konuşmasında yer alan mesajların halkın öz güvenini sağlamlaştırdığını kaydetti.

İngiltere'de yaşayan genç Çinli piyanist Wang Yaoying, Xi'nin yeni yıl konuşmasında yer alan “Her Çinli tüm gücüyle koşup rüyasını gerçekleştirmek için çabalıyor” cümlesinin kendisinde derin etki bıraktığını söyledi. Wang, ülkesinin günden güne güçlenmesiyle kendi rüyasına daha da yaklaştığını hissettiğini belirtti.

Çin'in yurt dışında barış koruma görevi yürütmek için Güney Sudan'a gönderdiği askerlerden Hu Wenhua, Xi Jinping'in konuşmasında insanlığın kader ortaklığının inşası üzerinde durmasının kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi. Hu, yurt dışında görev yürütürken Çin'in büyük ülke rolünü hissettiğini ve barış koruma misyonunun önemini daha iyi anladığını sözlerine ekledi.

Çin'in Sudan'a gönderdiği 34. grup sağlık ekibi başkanı Guo Yong, Xi'nin konuşmasında “Çin-Afrika” sözcüğünün son derece göz alıcı olduğuna işaret etti. Guo, ekipte çalışanların görevlerini yerine getireceklerini ve Çin-Afrika dostluğunu geliştirmek için çaba göstererek Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilmesine güç katacaklarını belirtti.

Yeni Zelanda'da turizm şirketi sahibi Jiang Yiming, 2019 yılının Çin-Yeni Zelanda Turizm Yılı olarak kutlanacağını hatırlatarak, bunun iki ülke arasındaki iletişimi güçlendireceğini ifade etti.

Malezya'daki Çin Öğrenci Birliği Başkanı Zhang Runxuan, ülkesinin daha müreffeh olmasını ve Malezya-Çin ilişkilerinin iyi şekilde gelişerek Malezya'da eğitim gören Çinli öğrencilerin “Çin rüyasını” gerçekleştirmelerine bir platform sağlanmasını dilediklerini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor