Pek çok üründe gümrük vergileri için yeni düzenleme

2019-01-01 16:48:41 CRI

İthalatın aktif bir şekilde artırılması, ithalattaki kurumsal maliyetin azaltılması, arz yönlü yapısal reformun ilerletilmesi amacıyla, Çin bugünden itibaren 700'den fazla ürün üzerinde geçici ithalat vergisi oranı uygulamaya başladı.

Çin Maliye Bakanlığı tarafından kısa süre önce yapılan açıklamaya göre, bugünden itibaren 700'den fazla ürüne geçici ithalat vergi oranı uygulanmaya başlanacak.

Bazı ilaçların ham maddelerine sıfır vergi uygulanacak. Pamuk ürününe yönelik değişken tarife ve bazı ithal kürk ürünlerine uygulanan geçici vergi belli ölçüde düşürülecek. Mangan atığı gibi dört katı atığın geçici ithalat vergisi kaldırılacak. Thionide, yeni enerji araçları için lityum iyon pil hücresinin geçici ithalat vergisi kaldırılıp ‘en çok gözetilen ulus' (MFN) vergi oranı yeniden uygulanacak.

Ayrıca yurt içinde acil geliştirilmesi gereken uçak motoru ve otomobil üretim hattı kaynak robotu gibi ileri ekipmanlara, doğal yem, doğal uranyum ve diğer kaynak ürünlere nispeten düşük geçici ithalat vergisi oranı ugyulanmaya devam edecek.

Çin 2018 yılında ilaç, otomobil ve günlük ihtiyaçlar gibi ürünlerin ithalat vergisini indirdi. Vergi oranı yüzde 9,8'den yüzde 7,5'e düşürüldü.

Öte yandan, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın düzenlenmesi de ithalatın artırılmasını sağladı. 2018 yılında Çin'in ithalat hacminin 2 trilyon ABD Doları'nı aşması bekleniyor. Bu rakam tarihte rekor bir seviyeye ulaşmış olacak. Gelecekte Çin, ithalat vergisi seviyesini daha da azaltarak gümrük işlemlerini kolaylaştıracak.

İhracat konusunda, bugünden itibaren, Çin'de kimsayal gübre, apatit, demir cevheri, cüruf, kömür katranı, odun hamuru dahil 94 ürüne ihracat vergisi uygulanmayacak.

Öte yandan Çin, 23 ülke veya bölgeden gelen ithal ürünlere anlaşmalı tarife ugyulayacak. Böylece Çin'in Yeni Zelanda, Burma, Kosta Rika, İşviçre, Avustralya, İrlanda, Avustralya, Güney Kore ve Gürcistan'la serbest ticaret anlaşması ve Asya-Pasifik Ticaret Anlaşması kapsamındaki ürünlerin ithalat vergisi daha da azaltılacak. Çin Halk Cumhuriyeti ile Hong Kong ve Makao arasında imzalanan mal ticareti anlaşmasına göre, Hong Kong ve Makao menşeli ithal mallar için sıfır tarife uygulanacak.

Bunun dışında, 1 Temmuz 2019'dan itibaren Çin 298 bilişim teknolojisi ürününün MFN oranında vergi indiriminin dördüncü adımını uygulayacak. Aynı zamanda, bazı bilgi teknolojisi ürünlerinin geçici vergi oranı da buna göre ayarlanacak.

Gelecekte Çin, ithalat ürünlerinin toplam vergi seviyesini indirerek gümrük işlemlerini kolaylaştıracak, aynı zamanda otomobiller için paralel ithalat politikasını iyileştirecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor