Çin Medya Grubu Başkanı'nın yeni yıl konuşması

2019-01-01 16:23:20 CRI

Çin Medya Grubu Başkanı'nın yeni yıl konuşması


Çin Medya Grubu (CMG) Başkanı Shen Haixiong, 1 Ocak 2019 tarihinde yaptığı yeni yıl konuşmasında, radyo ve internet üzerinden CMG'nin dünya genelindeki izleyicilerinin yeni yılını kutladı.

Başkan Shen, CMG'nin “Dünyaya Çin'i, Çin'e de dünyayı tanıtarak dünya halkları arasındaki anlayış ve dostluğu pekiştirmek” misyonunu daima yüreğinde taşıdığına işaret etti. 2019 yılının Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü olduğuna dikkat çeken Shen, CMG'nin bu vesileyle yabancı dostlara yeni dönemde daha gerçek, kapsamlı ve çok yönlü bir Çin'i en renkli ve en etkin şekilde tanıtacağını açıkladı. Şimdi Başkan Shen Haixiong'un konuşmasını sizlerle paylaşıyoruz:

“Sevgili dostlarım,

Yeni yılın ilk gününde, şahsım, Çin Medya Grubu ve tüm mesai arkadaşlarım adına, dünyanın dört bir köşesindeki izleyicilerimize en iyi dileklerimi sunmak istiyorum: Mutlu yıllar!

Bin 300 yıl önce Çin'de Tang Hanedanı döneminde yaşamış büyük şair Wang Bo, yeni bir göreve atanan yakın dostu Du'yu uğurlarken, “Uzak da olsa varsa bir gerçek dostun, yakındır bir ucu dünyanın” dizelerini yazmıştır. Bu şiir, benim de yabancı dostlarımıza dair hislerime tercüman olmaktadır.

Sizler için Çin Medya Grubu (CMG) belki yepyeni bir ses olabilir. CMG, geçen yılın mart ayında, küresel medyadaki entegrasyon ile gelişme eğilimiyle uyumlu olarak doğdu. CMG, sizin de çok iyi tanıdığınız Çin Uluslararası Radyosu, Çin Merkez Televizyonu ve Çin Halk Radyosu'nun birleşmesiyle kuruldu.

Arjantinli bir internet kullanıcısı Ricardo Huerta, sosyal medya üzerinden bize şöyle yazdı: “CMG'nin kuruluşunu kutluyorum! CMG sayesinde, Çin'in hâlâ yakın ve güzel olduğunu hissedebildiğim gibi, dostluğun gücünü daha derin bir şekilde anlıyorum.”

Bu vesileyle, eski ve yeni dostlarımıza teşekkürü bir kez daha borç biliyoruz. Sizin içten teşvik ve tavsiyeleriniz sayesinde asıl gayemizi daima yüreğimizde taşıyabiliyoruz. Yeni kurulan CMG de “Dünyaya Çin'i, Çin'e dünyayı tanıtarak dünya halkları arasındaki dostluğu pekiştirmek” misyonunu omuzlamayı sürdürecek. Önümüzdeki dönemde de daha iyi işler çıkarmayı, sizleri daha iyi tatmin etmeyi diliyoruz.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Çin'in gelişmesi dünyadan ayrı düşünülemeyeceği gibi, dünyanın refahının da Çin'e ihtiyacı var” ifadesini kullanmıştı. Biz de geçtiğimiz yıl içinde, Çin ve diğer ülkeler arasındaki iletişimi güçlendirmek için objektiflerimizi, mikrofonlarımızı ve kalemlerimizi kullanarak yoğun çaba harcadık.

Reform ve dışa açılmanın 40'ıncı yıldönümü, Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu gibi konularda gerçekleştirdiğimiz haberler geniş yankı uyandırdı. Bunun yanında, ticaret serbestliği ve ekonomik entegrasyon alanlarında dış dünya için doğruluk ve adaletin kararlı sesi olduk. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi ve G-20 Zirvesi gibi çeşitli etkinliklerde Çin'in duruşunu aktardık ve büyük de destek aldık. Çin ve diğer ülkeler arasındaki bağlantıyı da güçlendirdik. Çincenin yanı sıra, Rusça, İtalyanca, Japonca ve İspanyolca gibi birçok dildeki mobil uygulamalarla abonelerin kullanım kolaylığını artırdık.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor