Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2019 Yeni Yıl Konuşması

2018-12-31 20:08:02

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2019 Yeni Yıl Konuşması

Yeni yıl arifesinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin Ulusal Radyosu (CNR) ve Çin Merkez Televizyonu'ndan (CCTV) oluşan Çin Medya Grubu ve internet aracılığıyla bir yeni yıl konuşması yaptı. Çin Cumhurbaşkanı'nın yeni yıl konuşmasını sunuyoruz.

"Yoldaşlarım, sevgili dostlar, bayanlar ve baylar;

Herkese merhaba!

Zaman kimse için durmaz ve mevsimler dönmeye devam eder! 2019 yılının eşiğindeyiz. Beijing'den herkese yeni yıl dileklerimi sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum!

Geride bıraktığımız 2018 yılı, Çin halkı için sağlam adımlarla ilerleme kaydedilen bir yıl oldu. Geçen yıl çeşitli risk ve meydan okumaların üstesinden gelerek, ulusal ekonomiyi kaliteli büyüme rotasına oturttuk, ekonomiye güç katarak makul bir seyri koruduk. Mavi gökyüzü, yeşil su ve temiz topraklarımızı kirlilikten koruma hedefine ulaşmak için ilgili çalışmalar istikrarlı şekilde yürütüldü, halkın yaşam koşullarını ilgilendiren çalışmalara hız verildi, bu alanda sürekli iyileşme gerçekleşti.

Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinin eş güdümlü gelişmesi, Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı'nın kalkınması, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi'nin inşası dahil ulusal stratejiler istikrarlı şekilde hayata geçirildi. Ülkenin farklı bölgelerinde inceleme gezilerinde bulunurken, Yangtze Nehri'nin yeşil kıyılarını, Jiansanjiang bölgesindeki 1100 hektarlık pilot çeltik tarlasını, Shenzhen kentindeki Qianhai Limanı ve Shanghai Zhangjiang Yüksek Teknoloji Parkı'nın dinamizmini, Hong Kong, Zhuhai ve Makao'yu birbirine bağlayan köprüyü görmekten büyük mutluluk duydum! Bütün bu başarılar, ülkemizdeki tüm etnik gruplara mensup vatandaşların el birliğiyle harcadığı çabalarla elde edildi, tüm emekçilerin alın teriyle gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl, Çin'in kendi gücüne dayanarak yaptığı imalat, yaratıcılık ve inşalar sayesinde Çin'in çehresi değişmeye devam etti. Chang'e-4 adlı keşif aracı başarıyla uzaya gönderildi, ülkenin 2. uçak gemisi deneme seferi için denize açıldı, Çin yapımı büyük çaplı amfi uçağın ilk deneme uçuşu yapıldı, BeiDou navigasyon sisteminin küresel sistem haline gelmesi yolunda bir adım daha atıldı. Bu vesileyle Çin'in tüm biliminsanlarına, her bir mühendisimize, zanaatkârlarımıza, inşaat işçilerimize, emeği geçen her bir katılımcıya saygılarımı sunuyorum!

Geçtiğimiz yıl, yoksullukla mücadele çalışmasında sürekli güzel haberler aldık. Ülke genelinde 125 yoksul ilçe ve 10 milyonluk yoksul kırsal nüfus, yoksulluktan kurtarıldı. 17 çeşit kanser ilacının fiyatı dürüşüldü ve masrafları sağlık sigortası kapsamına alındı, hastalıktan dolayı fakirleşmenin engellenmesi alanında ilerleme kaydedildi. Yoksullukla mücadelenin ön cephesinde çalışan yoldaşlar, köylerde yaşayan ve çalışan 2,8 milyon yönetici her zaman benim kalbimde, onlar kendilerini köy çalışmalarına adamış durumdalar. Onlara sağlık ve sıhhat diliyorum.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor