Xi Jinping, Çin ve dünya halklarının yeni yılını kutladı

2018-12-31 20:01:54 CRI

Yeni yıl arifesinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bir yeni yıl konuşması yaparak Çin halkı ve tüm dünya halklarına en iyi yeni yıl dileklerini sundu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2018 yılının Çin halkı için sağlam adımlarla ilerleme kaydedilen bir yıl olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Geçen yıl çeşitli risk ve meydan okumaların üstesinden gelerek, ulusal ekonomiyi kaliteli büyüme rotasına oturttuk, ekonomiye güç katarak makul bir seyri koruduk. Chang'e-4 adlı keşif aracı başarıyla uzaya gönderildi, ülkenin 2. uçak gemisi deneme seferi için denize açıldı, Çin yapımı büyük çaplı amfi uçağın ilk deneme uçuşu yapıldı, BeiDou navigasyon sisteminin küresel sistem haline gelmesi yolunda bir adım daha atıldı. Çin'in kendi gücüne dayanarak yaptığı imalat, yaratıcılık ve inşalar sayesinde Çin'in çehresi değişmeye devam etti.”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl, yoksullukla mücadele çalışmasında sürekli güzel haberler aldık. Ülke genelinde 125 yoksul ilçe ve 10 milyonluk yoksul kırsal nüfus, yoksulluktan kurtarıldı. Çin'de uygulanmaya devam eden reform ve dışa açılmanın 40. yılı kutlandı. Çin Komünist Partisi ve hükümet kuruluşlarında sistematik ve bütünleyici reformlar yapılarak, 100'den fazla reform önlemi hayata geçirildi. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın ilki düzenlendi, Hainan Serbest Ticaret Pilot Bölgesi'nin inşası başlatıldı. Dünyamız, Çin'de hızlanan reform ve dışa açılma adımlarına, Çin'in reform ve dışa açılmayı sürdürme kararlılığına tanıklık etti.”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in birçok diplomatik etkinlik düzenlediğine, bu etkinliklerde Çin'in fikirleri ortaya koyularak ülkenin sesinin duyurulduğuna ve dost çevresinin genişetildiğine dikkat çekti.

Xi Jinping, söz konusu başarıların Çin'deki tüm etnik grupların alın teriyle gerçekleştirildiğini söyleyerek, bu başarılara katkı sağlayan herkese saygı ve selamlarını sunduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutlanacağını hatırlatarak, halkın cumhuriyetin sağlam temeli ve iktidarın en büyük dayanağı olduğunu vurguladı. Xi, Çin'in halka ve halkın gücüne dayanarak çalışmaları yürütmeye devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni yıl konuşmasının bitiminde yaşadığımız dünyaya bakıldığında yüzyılın en büyük değişimiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, buna karşın uluslararası arenada ne gibi değişiklikler olursa olsun, Çin halkının ulusal egemenliği ve güvenliği koruma hususundaki özgüven ve kararlılığının sarsılmaz, Çin'in dünya barışını koruma ve ortak kalkınmayı ilerletme niyetinin değişmez olduğunu ifade etti.

Xi Jinping, Kuşak ve Yol girişiminin inşasının yanı sıra insanlığın ortak kader topluluğu inşasını ilerletmeye devam edeceklerini, daha müreffeh ve daha güzel bir dünyanın tesisi için yılmadan çaba harcayacaklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor