Xi-Trump telefon görüşmesi dünya medyasında

2018-12-31 16:36:45 CRI

Çin ve ABD liderleri arasında önceki gün gerçekleşen telefon görüşmesinde, iki ülkenin ortak kazanç temelinde bir anlaşmaya varması gerektiği vurgulandı, dünya medyası bu görüşmeyle ilgili haberlere geniş yer verdi.

Çin içerisinde yapılan yorumlarda, iki ülke liderlerinin, tam da diplomatik ilişkilerin 40. Yıldönümü arifesinde böyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmelerinin, fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla çözmek için ciddi bir irade beyanı olduğu belirtildi.

Çin ve ABD ticaret heyetleri, anlaşmazlıkları gidermek için yoğun bir mesai yürütüyor. Ticaret dengesi ve fikri mülkiyet hakları konularında görüşmeler bakan yardımcıları düzeyinde sürerken, Çin yeniden ABD'den tarımsal ürünler alıyor ve otomobil alanında tarifeleri durduruyor.

Uzmanlar, iki ülkenin ancak birbirlerinin temel çıkarlarına saygı duymak kaydıyla dünyaya fayda sağlayacak ilişkiler kurabilecekleri görüşünde birleşiyor.

The Wall Street Journal de telefon görüşmesinin ardından, iki lider arasında iletişim kanallarının açık olmasının, piyasalara güven verdiğini yazdı.

Bloomberg'te yer alan yorumdaysa, iki liderin telefon görüşmesinin muhteviyatına bakıldığında, ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğinin anlaşıldığı belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor